Nizozemští farmáři demonstrují za plošné očkování

Asi 20 tisíc farmářů dnes v Nizozemí protestuje proti politice Evropské unie vůči slintavce a kulhavce. Jak uvádí náš zpravodaj v Beneluxu Milan Fridrich, farmářům se nelíbí zabíjení zvířat v oblastech, kde se slintavka a kulhavka objevila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmáři v Haagu upozorňují, že jelikož Evropská unie nechce dovolit nizozemské vládě plošné očkování proti nákaze, tamní úřady praktikují systíém, který ohrožuje existenci desítek zemědělských usedlostí orientovaných na chov zvířat. Kolem 25 ohnisek slintavky a kulhavky v Nizozemí se pkaždé zlikvidují zvířata v okruhu deseti kilometrů. Jedná se o zdravé kusy dobytka , který je pouze v ohrožení, že by se na něj mohla virová nákaza přenést z postižených chovných stanic.

Farmáři v Haagu dnes připomněli, že Nizozemí takto utratilo už 100 tisíc kusů zvířat a další desítky tisíc čekají na porážku. Nizozemská média mezitím upozorňují, že nové ohnisko slintavky a kulhavky se v zemi neobjevilo více než týden. Úřady se snaží vyvarovat přílišného optimismu, ale tvrdí, že ústup nákazy by mohl souviset s omezeným očkováním zvířat na východě země, kde se nákaza objevila na 23 místech.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme