Nizozemští poslanci po vlně odporu odložili těžbu kolem ostrova Terscheling

Většina poslanců nizozemského parlamentu chce ochránit Wadenské moře, tedy mělké pobřežní vody na severu Nizozemska oddělené od Atlantiku pásem Fríských ostrovů. Oddálili proto plány na těžbu ropy a plynu v tomto přírodně unikátním regionu. Ministr hospodářství odložil rozhodnutí o udělení těžební licence o rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezírka na pobřeží | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Pravděpodobně bohatá ložiska plynu se pod ostrovem objevily před 20 lety. O licenci k těžbě požádala společnost Tulip Oil. Proti této myšlence se ale zvedl odpor v poslaneckých lavicích parlamentu i na samotném ostrově.

Ministr hospodářství Henk Kamp proto slíbil, že se nebude o novém těžebním místě rozhodovat dříve než příští rok. Do té doby se podle něj novelizuje horní zákon a bude se brát větší ohled na přírodu a krajinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní oblast ostrova Terscheling popsal Pavel Novák

„Osmdesát procent povrchu ostrova je přírodní krajina, kterou ovšem vytvořil člověk. Freek Zwart ze Státních lesů mi ukázal borové háje, které na ostrově Terscheling rostou teprve 115 let,“ řekl.

„Na místě, kde dnes stojíme, byla kolem roku 1900 jen poušť. Všude byly písečné pohyblivé duny. Farmáři chtěli ochránit svá pole a tak se rozhodli osázet duny trávou a vysadit borovice.“

Oblast Terschelingu a Wadenského moře je zapsaná mezi přírodní památky UNESCO.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme