NKÚ zjistil nedostatky v čerpání evropských dotací v Praze

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil nedostatky v čerpání evropských dotací v Praze. Některé projekty by tak Evropská unie nemusela proplatit. Podle zprávy, kterou dnes úřad zveřejnil, někteří příjemci dotací dělali chyby ve výběrových řízení na dodavatele, někteří zase porušili rozpočtovou kázeň. NKÚ také vytýká pražskému magistrátu, že operační program řídí a zároveň kontroluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

Kontroloři se soustředili na operační program ‚Praha Adaptabilita‘, který podporuje projekty zaměřené na další profesní vzdělávání, sociální integraci nebo modernizaci výuky středních a vysokých škol.

NKÚ zjistil, že vedení hlavního města přidělování dotací údajně dostatečně nekontroluje, takže často není možné zjistit, jestli peníze neutrácí zbytečně. Ve zmíněném programu je do roku 2013 vyhrazeno víc než 127 milionů eur, tedy kolem tří miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen NKÚ Petr Neuvirt a ředitelka odboru fondů EU pražského magistrátu Patricia Tiso Ferulíková v Ozvěnách dne

Nejzávažnější chyby jsou podle člena NKÚ Petra Neuvirta systémové: „Na jedné straně jeden odbor magistrátu poskytuje prostředky a druhý odbor magistrátu prostředky kontroluje. Čili oba odbory jsou pořád pod jednou hlavou. To se nám zdá jako ohrožení kontroly.“

Podle něj magistrátu stačilo ke schválení dotace místo standardních dokladů pouze čestné prohlášení o pobytu žadatele. „To je podle nás škodlivé. Tady s tím jsme měli velké diskuze s magistrátem. Ten byl opravdu velmi benevolentní. Myslím si, že by se občané Prahy divili, až jak byl benevolentní. Nezjišťovali si podle občanky, podle živnostenského rejstříku,“ říká Neuvirt.

Na dotace tak podle kontrolorů dosáhli i lidé, kteří s pražským regionem nemají nic společného. Prostředky, které putovaly mimo metropoli, by pak Brusel mohl počítat jako nezpůsobilé a Praze je neproplatit. Ze 200 schválených dotací pro konkrétní žadatele jich padesát podnikalo mimo Prahu.

Problémy našly organizátoři i u některých neziskových organizací. Některá zjištění NKÚ předal finančnímu úřadu, který může udělit příjemcům sankce. Celkově ale NKÚ tvrdí, že prověrka programu 'Praha Adaptabilita' dopadla dobře a úřad věří, že Praha v nejbližší době nedostatky odstraní.

Praha s nálezem NKÚ nesouhlasí

Ředitelka odboru fondů EU pražského magistrátu Patricia Tiso Ferulíková ale s nálezem NKÚ nesouhlasí: „Systémové pochybení je docela silné slovo, protože když si vezmeme systém vykazování a sledování výsledků, tak se nejedná o to, že bychom nebyli schopni sledovat výstupy jednotlivých projektů, ale jednalo se o jeden dílčí ukazatel, který se vyřešil už v roce 2009.“

Kontrolní mechanismy podle ní fungují, stejně jako systém vykazování, který je přesně stanovený. „Chybovost v našem operačním programu je 0,05 procenta. Samozřejmě se stane, že nějaký příjemce udělá špatně dílčí výběrové řízení, ale v případě, že toto nastane, tak vrací finanční prostředky hlavnímu městu,“ dodala Ferulíková s tím, že Praze rozhodně pozastavení evropských dotací nehrozí.

Celkově Česko může získat z Bruselu do konce příštího roku 800 miliard korun, zatím ale vyčerpalo jen zhruba 17 procent této částky.

Martina Spěváčková, Michaela Vydrová, Eva Presová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme