Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Zasloužil se o dohodu s Eritreou

Letošní Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou. Oznámil to norský Nobelův výbor. Dohoda ukončila jednu z nejdelších válek v Africe, v níž zahynulo na 80 000 lidí.

Oslo (Aktualizováno: 11:51 11. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelův výbor premiéra Ahmeda ocenil za neutuchající vůli dosáhnout změny. Jeho práce prý přinese pozitivní změnu obyvatelům obou zemí. Ve spolupráci s prezidentem Eritreje Isaiasem Afwerkim znovu otevřeli hranice, obnovili telefonní spojení i lety mezi zeměmi.

OSN následně zrušila ekonomické sankce proti Eritreji. Ahmed také propustil řadu politických vězňů ukončil stav nouze a slíbil výrazné reformy.

Nobelovu cenu za literaturu získali polská spisovatelka Olga Tokarczuková a Rakušan Peter Handke

Číst článek

„Nobelova cena za mír za tento rok byla udělena etiopskému premiérovi Abiy Ahmedovi za jeho úsilí o dosažení míru a ve prospěch mezinárodní spolupráce, zvlášť pak za jeho odhodlanou iniciativu vyřešit pohraniční konflikt se sousední Eritreou,“ uvedl Nobelův výbor.

„Jsme hrdí jako národ,“ napsala v reakci na udělení prestižního ocenění premiérova kancelář.

Premiérovi odpůrci ale poukazují na to, že jeho suverénní politický styl a snaha vyhnout se byrokracii podkopávají instituce státu. Některé hraniční přechody do Eritreje jsou už znovu uzavřené.

Mezi lidmi, o kterých se mluvilo jako o možných kandidátech byla i klimatická aktivistka Greta Thunbergová nebo organizace Reportéři bez hranic.

V loňském roce si Nobelovu cenu odnesli konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách.

Cena za mír je předposlední Nobelovou cenou, která byla letos ohlášena. Postupně byli tento týden oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku, chemii a také držitelé Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 a 2019. V pondělí se veřejnost dozví jméno nositele letošní ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (21,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předána v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince – cena za mír v Oslu a zbývající ve Stockholmu.

Ladislav Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme