Nobelovu cenu míru dostanou 3 ženy za boj o ženská práva

Držitelkami Nobelovy ceny za mír za rok 2011 jsou Ellen Johnsonová-Sirleafová (72) a Leymah Gboweeová (39) z Libérie, a Tavakkul Karmánová (32) z Jemenu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tavakkul Karmánová, Leymah Gboweeová a Ellen Johnsonová-Sirleafová (zleva)

Tavakkul Karmánová, Leymah Gboweeová a Ellen Johnsonová-Sirleafová (zleva) | Zdroj: ČTK

Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová a její spolubojovnice Leymah Gboweeová mobilizovaly ženy proti občanské válce v Libérii v letech 1989 až 2003. Johnsonová-Sirleafová je první ženou v čele afrického státu, která cenu dostala. Gboweeová organizovala hromadné odpírání sexu mužům, dokud nesloží zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace o letošní Nobelově ceně za mír připravil pro Dopolední Radiožurnál Ondřej Bouda

Podle agentury Reuters se Johnsonová-Sirleafová vyjádřila, že cena je uznáním "mnoha let boje za spravedlnost a mír".

O cenu se Johnsonová-Sirleafová a Gboweeová podělí s jemenskou političkou a aktivistkou za ženská práva a demokracii Tavakkul Karmánovou, která je tváří protestního hnutí v Jemenu. Vede sdružení ženských nezávislých novinářek, které se věnují právě problematice bezpečnosti žen. Aktivně se také podílela na demonstracích proti prezidentu Sálihovi nejen během arabského jara, ale už od roku 2007.

"Všichni obyvatelé Jemenu mají z ocenění radost. Boj za demokratický a moderní Jemen bude pokračovat, dokud nebude dosaženo všech práv," citovala agentura Reuters výrok Karmánové v katarské televizi Al-Džazíra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o druhé na Rádiu Česko byli afrikanista Vladimír Klíma a zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák

Ženy byly oceněny za "nenásilný boj za bezpečnost žen a za ženská práva na plnou účast na mírové práci". Předseda Nobelovy komise řekl, že bez účasti žen při budování společnosti není mír možný. Rovnost mezi pohlavími musí být podle něho základem každé společnosti, která chce dosáhnout dlouhodobé stability.

Cena je významným signálem posílení žen zejména v rozvojovém světě. Dosud Nobelovu cenu za mír obdrželo 12 žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udělení Nobelovy ceny míru aktivistkám za ženská práva a mír v Jemenu komentoval v poledních Ozvěnách dne zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák

První náznaky ukazovaly, že cenu možná získají hnutí arabského jara. Jemenka Tavakkul Karmánová se na arabském jaru aktivně podílela, což očekávání částečně naplnilo. Komise prý nechtěla dát cenu jen za letošní povstání, a proto zvolila právě Karmánovou, která proti jemenskému autoritářskému režimu bojuje už mnoho let.

Komise udělila cenu 3 ženám záměrně. Nechce totiž přímo ovlivňovat politiku jednotlivých zemí, a například Ellen Johnsonovou-Sirleafovou čekají příští týden volby. Nobelova cena by jí tak mohla pomoci.

Na letošní cenu bylo podáno rekordních 241 nominací, z toho 53 organizací.

Minulý rok získal Nobelovu cenu míru čínský opoziční aktivista Liou Siao-po a americký prezident Barack Obama. Částka udělovaná za toto ocenění činí zhruba milion euro.

Lubica Bergmanová, Milan Slezák, Naďa Bělovská, Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme