Nobelovu cenu míru si poprvé v historii nikdo nepřevezme

Čína neumožní nositeli Nobelovy ceny míru, aby si jí převzal. Liou Siao-po si odpykává 11tiletý trest za údajné rozvracení státní moci. Povolení nedostanou ale ani jeho rodinní příslušníci. Informaci potvrdil také ředitel Nobelova institutu v Oslu. Poprvé v historii si tak ocenění včetně finanční odměny zřejmě nikdo nepřevezme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní moci | Foto: public domain, Voice of America

„Obávám se, že nám neumožní do Osla odjet,“ prohlásil bratr odsouzeného Liou Siao-poa, který se ale přesto této naděje stále nevzdává. Vyloučen je zřejmě i odjezd manželky letošního nositele Nobelovy ceny míru, která je de facto držena v domácím vězení. Pravděpodobně si tak v Oslu 10.prosince nikdo medaili, diplom a částku ve výši zhruba jednoho milionu dolarů nepřevezme.

Peking navíc varoval státy, které mají v Oslu zastoupení, před účastí na slavnostním ceremoniálu. Západní země a stejně tak i například Japonsko ale tyto výhrůžky odmítly a potvrdily, že jejich diplomaté na obřadu chybět nebudou.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme