Nobelovu cenu pro Číňana vítá řada států, chtějí jeho svobodu

Vůbec poprvé v historii získá Nobelovu cenu za mír čínský občan. Peking z toho ale žádnou radost nemá. Norský Nobelův institut se totiž letos rozhodl ocenit aktivistu Liou Siao-poa, kterého čínské soudy poslaly na 11 let do vězení. Ocenění naopak vítají bývalí a současní disidenti po celém světě i řada států. Už se také ozývají hlasy žádající Liouovo okamžité propuštění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský držitel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po

Čínský držitel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po | Zdroj: ČTK

Z Bruselu zatím zazněly dvě reakce, a to od předsedy Evropské komise Josého Barrosa a od předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce EU a Francie na ocenění čínského disidenta shrnuli zpravodajové Pavel Novák a Jan Pokorný

Podle Barrosa Nobelův výbor poslal jasný vzkaz podpory všem ve světě, kteří s osobním nasazením bojují za svobodu a lidská práva. Tyto hodnoty jsou jádrem Evropské unie, dodal Barroso.

Zatímco Barrosova reakce byla jen stručná a opatrná, Buzek jako bývalý polský disident vyzývá čínské úřady k okamžitém a bezpodmínečnému propuštění Liou Siao-poa.

Celkově není reakce Evropské unie nijak výrazná. Sedmadvacítka totiž potřebuje Čínu jako velkého partnera a nemůže si dovolit mít s ní špatné vztahy. Jen před dvěma dny se odehrál v Bruselu summit EU-Čína, kde šlo hlavně o obchodní otázky a o to, jak bude Peking spolupracovat na snižování emisí oxidu uhličitého do ovzduší.

K propuštění disidenta vyzvaly Francie, Německo i USA

Některé členské země Evropské unie byly ovšem stejně jednoznačné jako Jerzy Buzek. K propuštění čerstvého laureáta Nobelovy ceny za mír už Čínu vyzvalo Německo a také Francie.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner řekl, že Paříž, ale i Evropská unie vyjadřuje znepokojení nad vězněním čínského disidenta. Takové prohlášení není ze strany Francie první, výzvy k propuštění Liou Siao-poa adresovala Číně už několikrát.

Šéf francouzské diplomacie ale ani nenaznačil, jestli Paříž zůstane u tohoto prohlášení, nebo se bude o propuštění disidenta nějak výrazně zasazovat. Spíše jde o součást občasného diplomatického tlaku na Čínu, který kvůli její ekonomické síle zůstává obvykle v rovině deklarací.

Shromáždění na podporu vězněného držitele Nobelovy ceny za mír Lioua Siao-poa | Foto: ČTK/AP

Média ovšem zařazují zprávu o udělení Nobelovy ceny na přední místa. Například deník Le Figaro v této souvislosti na svých internetových stránkách cituje i bývalého českého prezidenta Václava Havla a zdůrazňuje jeho výrok, že Liou Siao-po je angažovaný občan, jemuž takové ocenění právem patří.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle ocenil Nobelův výbor za kuráž a vyjádřil přesvědčení, že udělení ceny nebude mít dopad na diplomatické vztahy s Čínou. Na propuštění Lioua dnes apeloval a americký prezident Barack Obama.

Čína ocenění ostře kritizuje

Navzdory mezinárodnímu tlaku to zatím ale vypadá, že Liouovi Nobelova cena za mír z vězení nepomůže. Čína disidentovo vítězství označila za obscénní s tím, že jde o obyčejného kriminálníka. Stále také není jasné, zda si vůbec někdo v prosinci přijede cenu převzít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Liou Siao-poa přiblížila v Ozvěnách dne siniložka Olga Lomová

Liou Siao-po byl formálně odsouzen za podněcování k podvracení státní moci. Jak připomněla sinoložka Olga Lomová, skutečným důvodem jeho věznění je aktivní podíl na přípravě dokumentu známého jako Charta 08, který se inspiroval československou Chartou 77.

„Je to velmi komplexní dokument, jehož hlavními tématy jsou nejenom lidská práva, ale celkové řešení celé řady vnitropolitických problémů, kterým Čína musí čelit. V tomto smyslu byl Liou Siao-po odsouzen jako člověk, který se zasazuje o určité vnitrostátní změny a otevření problematiky, kterou by stávající vláda chtěla držet pod pokličkou,“ uvedla Lomová.

Spisovatel a profesor čínské literatury Liou Siao-po už více než 20 let vyzývá komunistický režim k demokratizaci. Na černém seznamu čínských úřadů a policie je od roku 1989, kdy se stal jedním ze symbolů odporu proti totalitě. V 90. letech byl uvězněn na 20 měsíců, poté strávil tři roky v pracovním převýchovném táboře.

„Liou Siao-po je symbolem, reprezentantem celé řady lidí, kteří zastávají podobné postoje, ale zatím se nedostali do středu pozornosti, protože jejich osudy jsou patřičně utajeny. Myslím si, že i tak je ta cena vnímána,“ doplnila sinoložka Olga Lomová.

Pavel Novák, Jan Pokorný, Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme