Nobelovu cenu za fyziku získali Němec a dva Američané

Američané Roy Glauber a John Hall a Němec Theodor Hänsch získali letošní Nobelovu cenu za fyziku. Oznámil to výbor Švédské královské akademie ve Stockholmu. Hall a Hänsch mají ocenění za rozvoj laserové spektroskopie, zatímco Němec Glauber za rozvoj kvantové teorie optické koherence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theodor Hänsch | Foto: AFP

Osmdesátiletý Glauber z Harvardské univerzity, který je považován za zakladatele kvantové optiky, získal polovinu finančního ocenění za to, že teoreticky popsal chování světelných částic. Jeho objevy umožnily rozlišovat mezi tepelnými zdroji světla, jako jsou například žárovky, a lasery.

Hall (71) z Národního institutu pro standardy a technologie v Boulderu v americkém Coloradu a Hänsch (63) z Institutu Maxe Plancka v Mnichově se podělili o druhou polovinu za to, že dokázali určit s mimořádnou přesností barvu světla atomů a molekul, uvádí výbor.

Význam těchto objevů spočívá v tom, že umožňují měřit frekvence s přesností na 15 desetinných míst a konstruovat lasery s mimořádnou ostrostí barev, stejně jako mimořádně přesná čtecí zařízení pro světla všech barev. Tato technika pak umožňuje například vyvíjet mimořádně přesné hodiny, měřit škodlivé látky v ovzduší či zlepšovat technologii systémů globálního určování poloh.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme