Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získala trojice vědců za úpravy genů

Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získala trojice vědců. Američané Mario Capecchi a Oliver Smithies a Brit Martin Evans se zasloužili o průlomové objevy v oblasti embryonálních kmenových buněk a DNA savců. Dnes to ve Stockholmu oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA | Foto: Věra Luptáková

Dvě třetiny Nobelovy ceny, která je v souhrnu 10 milionů švédských korun, tedy 30 milionů českých korun, putují do zámoří. Jedna třetina zůstává díky Evansovi ve Velké Británii.

Všichni dohromady byli oceněni za objevy genetické technologie, jejíž pomocí lze určit, co jednotlivé geny konkrétně způsobují, a to například při onemocněních stárnutí nebo v embryonálním vývoji.

Profesor Mario Capecchi, který pochází z Itálie, ale má americké občanství a působí na univerzitě v Utahu, pomocí této metody ozřejmil roli genů při vývoji orgánů a objasnil příčinu několika vrozených deformací u člověka. Jeho kolega Martin Evans z Cardiffské univerzity zmíněnou metodu aplikoval na výzkum cystické fibrózy. Třetí z oceněných, profesor Oliver Smithies ze Severokarolínské univerzity, se specializoval na zkoumání rozšířených onemocnění, jako jsou vysoký tlak nebo zužování tepen.

Předávání prestižních ocenění se uskuteční 10. prosince. V roce 1896 právě v tento den švédský vynálezce dynamitu zemřel.

Tomáš Sniegoň, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme