Nobelovu cenu za mír dostala MAAE a její šéf Baradej

Letošní Nobelovu cenu za mír získala Mezinárodní agentura pro atomovou energii a její generální ředitel Muhammad Baradej. Norský Nobelův výbor tak ocenil jejich přínos k boji za nešíření jaderných zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Baradej | Foto: AFP

Oceněním Mezinárodní agentury pro atomovou energii a jejího předsedy Muhammada Baradeje v roce 60. výročí v Hirošimě a Nagasaki norský výbor podle prvních reakcí překvapil jen málo.

Ačkoliv problematika úplné likvidace jaderných zbraní od konce studené vláky částečně ztratila na své dřívější naléhavosti, cena za mír pro bojovníky proti vojenskému využití atomu je chápána jako výzva k řešení zbývajících problémů tohoto druhu, spojených například se Severní Koreou, Íránem nebo Pákistánem a Indií.

"Je to největší chvíle mé kariéry v MAAE, na kterou jsem velmi hrdý. Nikdy jsem nečekal, že bych se mohl dožít této chvíle. Pro organizaci jako je ta naše nemůže být většího ocenění," řekl v první reakci na udělení nejprestižnější světové mírové ceny Baradej. On i jeho agentura ji převezmou 10. prosince v norském hlavním městě.

Třiašedesátiletý Egypťan právě zahájil své třetí funkční období v čele MAAE. Nejvíc se dostal do centra mezinárodní pozornosti v roce 2003, kdy v předvečer americké invaze do Iráku oponovali argumentaci Washingtonu, který ozbrojený zásah proti Bagdádu zdůvodňoval jeho vlastnictví zbraní hromadného ničení. MAAE poukazovala na to, že jejich existence není spolehlivě prokázána. Tyto zbraně pak skutečně v Iráku nebyly nalezeny.

Celkově bylo letos na Nobelovu cenu míru navrženo 199 kandidátů, z toho 36 organizací. Již tradičně mezi nimi byl i bývalý český prezident Václav Havel.

Martin Hromádka, Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme