Nobelovu cenu za mír má Ind Kailáš Satjárthí a Pákistánka Malála Júsufzajová

Letošní Nobelovu cenu za mír získal indický aktivista angažující se za práva dětí Kailáš Satjárthí a pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malalaj Júsufzajová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní Nobelovu cenu za mír získali Kailash Satjarthi a Malalaj Júsufzaiová

Letošní Nobelovu cenu za mír získali Kailash Satjarthi a Malalaj Júsufzaiová | Zdroj: Reuters

Malála Júsufzajová pochází z pákistánského údolí Svat, kde se odehrávají boje s islamisty. Právě tam se rozpoutal její zápas za právo na vzdělání, když Tálibán zakázal dívkám chodit do školy. Z Malály se začala rodit malá bojovnice. Od 14 let psala v urdštině o svých pocitech blog na stránkách BBC a zasazovala se o práva žen.

Na tehdy šestnáctiletou Malálu zaútočili v roce 2012 cestou do školy extremisté z Tálibánu a střelili ji do hlavy. Přežila a ve Velké Británii se uzdravila. Napsala knihu a stala se celebritou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošních laureátech Nobelovy ceny míru mluvila publicistka Pavla Jazairiová

Kromě britské královny se s ní sešel třeba Barack Obama, který jí poděkoval za inspirativní práci hlavně v boji za práva žen. Malála je také čestnou občankou Toronta, držitelkou ocenění dámského časopisu Glamour a držitelkou Sacharovovy ceny. Teprve sedmnáctiletá dívka se nyní stala vůbec nejmladší laureátkou Nobelovy ceny.

„Jsme lidé a vzdělání je naší přirozeností. Když nám v Pákistánu zakázali chodit do školy, uvědomila jsem si, jak je pro mě vzdělání důležité. Ženám dává moc, proto se teroristé tak bojí vzdělání,“ řekla Malála v jednom z rozhovorů.

Chtěla by se vrátit do Pákistánu, stát se tam političkou a bojovat dál za práva žen. Pákistánský premiér Nawaz Sharif jí pogratuloval s tím, že na ni je celá země hrdá a chlapci i devčata by si z ní měli vzít příklad.

Šedesátiletý Kailáš Satjárthí za práva dětí bojuje celý život. Jeho organizace, kterou založil už v 80. letech, úspěšně osvobodila na 80 tisíc dětí z otroctví a pomohla jim se znovu začlenit do společnosti. Pracuje především v Indii, ale podílel se i na celosvětových kampaních.

Komise ocenila i fakt, že celý život protestuje nenásilnou formou a kráčí ve šlépějích Mahátmy Gándhího, který ale cenu nikdy nezískal.

Čerstvý laureát Nobelovy ceny za mír ale zůstává velmi skromný: „Je to cena pro všechny ty děti na celém světě, kterým je upíráno dětství. Je to cena i pro celou Indii. Nechápu to jako ocenění pro sebe samotného, ale pro všechny, kteří po celém světě bojují proti zotročování dětí. Neznám je všechny, ale je mnoho těch, kteří obětují svůj čas a život boji za práva dětí a chtěl bych jim všem poblahopřát, protože já jsem jen symbolem této práce.“

Podle předsedy norské Nobelovské komise Thorbjørna Jaglanda padla volba na tuto dvojici mimo jiné proto, že je symbolické, že cenu spolu dostávají Ind a Pákistánka, hinduista a muslimka. Což sice nemůže samo o sobě vyřešit konflikt mezi těmito dvěma zeměmi a náboženstvími na indickém subkontinentu. Ale mohlo by to přispět ke sblížení obou stran, které toho mají víc společného, než jsou ochotni přiznat.

Kailash Satjarthi | Foto: Reuters

Malalaj Júsufzaiová | Foto: Reuters

Nobelova cena - držitelé za rok 2014 | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme