Nobelovu cenu za mír získali společně OSN a Kofi Annan

Nobelovu cenu míru za letošní rok získala Organizace spojených národů a její generální tajemník Kofi Annan. Oznámil to v Oslu předseda Nobelovy komise Gunnar Berge. OSN a Kofi Annan byli hlavními favority na letošní jubilejní 100. Nobelovu cenu za mír, a tak volba není velkým překvapením. Norská Nobelova komise ve svém zdůvodnění praví, že Spojené národy hrají ústřední roli v práci pro mír a bezpečnost ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan věnoval prakticky celý svůj život této organizaci. Pod jeho vedením podle komise nabrala organizace nový dech a začala efektivněji využívat své prostředky. Komise ocenila i to, že Annan věnoval pozornost tíživým problémům jako je nemoc AIDS a mezinárodní terorismus. Gunnar Berge zdůraznil, že Nobelova komise chce touto cenou posílit pozici OSN ve světě.

Laureátům bude Nobelova cena odevzdána 10. prosince v Oslu. Letošní ročník je jubilejním stým výročím založení Nobelových cen. Finanční odměna pro čerstvé laureáty činí přibližně 35 miliónů korun.

Emira Holmeyová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme