Noční dohoda přinesla Palestině klid

Izraelská armáda oznámila, že dnes uzavřela dohodu s palestinskou policií, jejímž cílem je "ukončit násilnosti" na palestinských územích. Jde již o čtvrtou dohodu o příměří uzavřenou od začátku nepokojů v Izraeli a na palestinských územích - předchozí tři nedodržovala ani jedna strana. Dnes ráno je zatím na palestinských územích klid navzdory neúspěchu rozhovorů, které se konaly ve středu a v noci na dnešek v Paříži mezi izraelským premiérem Ehudem Barakem, palestinským vůdcem Jásirem Arafatem a americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"V průběhu noci se šéf izraelského ústředního velení generálmajor Jicchak Ejtan sešel s vrchními veliteli palestinských bezpečnostních sil," uvádí se v oficiálním prohlášení izraelské armády. "Dohodli se, že zastaví násilí, nepokoje a přestřelky mezi oběma stranami." Izraelská armáda nicméně zůstane na pozicích, kde byla před začátkem násilností a "Palestinci slíbili dodržovat příměří a vyvarovat se násilí".

Palestinský vůdce Jásir Arafat dnes v časných ranních hodinách odmítl podepsat dohodu o ukončení násilí na palestinských územích, na níž se obě strany v zásadě dohodly během pařížských rozhovorů. Izraelský premiér Ehud Barak se poté namísto odletu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde měla být dohoda podepsána, rozhodl vrátit ihned do Izraele. Zástupkyně Palestinské autonomní správy v Paříži Lajla Šahídová dnes ovšem prohlásila, že pařížská jednání nebyla neúspěšná. "Naopak. Věřím, že jednání v Paříži umožnila příměří. ... Teď ale uvidíme, jestli Izraelci splní, co slíbili," řekla Šahídová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme