Noční dohoda přinesla Palestině klid

Izraelská armáda oznámila, že dnes uzavřela dohodu s palestinskou policií, jejímž cílem je "ukončit násilnosti" na palestinských územích. Jde již o čtvrtou dohodu o příměří uzavřenou od začátku nepokojů v Izraeli a na palestinských územích - předchozí tři nedodržovala ani jedna strana. Dnes ráno je zatím na palestinských územích klid navzdory neúspěchu rozhovorů, které se konaly ve středu a v noci na dnešek v Paříži mezi izraelským premiérem Ehudem Barakem, palestinským vůdcem Jásirem Arafatem a americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"V průběhu noci se šéf izraelského ústředního velení generálmajor Jicchak Ejtan sešel s vrchními veliteli palestinských bezpečnostních sil," uvádí se v oficiálním prohlášení izraelské armády. "Dohodli se, že zastaví násilí, nepokoje a přestřelky mezi oběma stranami." Izraelská armáda nicméně zůstane na pozicích, kde byla před začátkem násilností a "Palestinci slíbili dodržovat příměří a vyvarovat se násilí".

Palestinský vůdce Jásir Arafat dnes v časných ranních hodinách odmítl podepsat dohodu o ukončení násilí na palestinských územích, na níž se obě strany v zásadě dohodly během pařížských rozhovorů. Izraelský premiér Ehud Barak se poté namísto odletu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde měla být dohoda podepsána, rozhodl vrátit ihned do Izraele. Zástupkyně Palestinské autonomní správy v Paříži Lajla Šahídová dnes ovšem prohlásila, že pařížská jednání nebyla neúspěšná. "Naopak. Věřím, že jednání v Paříži umožnila příměří. ... Teď ale uvidíme, jestli Izraelci splní, co slíbili," řekla Šahídová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme