Noční můra. Vláda gangů na Haiti je extrémní i na tamní poměry, popisuje iberoamerikanista

Na okraji zájmu světa čelí Haiti humanitární katastrofě, země se ocitá na pokraji hladomoru a naprostého rozvratu. Mimořádná chudoba a násilí se prohloubily i poté, co z věznice v hlavním městě uprchlo několik tisíc vězňů, aby se připojili k válce gangů, které ovládají velké části území. „I v rámci haitských dějin je to dost extrémní situace,“ konstatuje Radek Buben ze Střediska ibero-amerických studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty na Haiti

Protesty na Haiti | Foto: Ralph Tedy Erol | Zdroj: Reuters

Vysvětluje, že Haiti je v krizi už zhruba od roku 2018, její počátky ale sahají do poloviny 80. let a pádu rodiny Duvalierů. Zdejší gangy přitom nejsou pouze kriminální organice, jaké známe ze Střední Ameriky, ale mají i své politické požadavky a program.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Radek Buben ze Střediska iberoamerických studií na Filozofické fakultě UK

„Hlavní město ovládá několik gangů, které spolu bojují i kooperují. Policie je slabá a armáda neexistuje, takže neexistuje letální síla schopná gangy likvidovat. Policie s nimi navíc často spolupracuje. V jednotlivých čtvrtích navíc vznikají sebeobranné organizace a lidé se ozbrojují na obranu proti gangům i policii,“ popisuje Buben.

Haiti je podle něj absolutně zhroucený stát, který v současnosti nemá žádné legitimní reprezentanty – od vraždy prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021 nemá ani hlavu státu. „Jediné, co v zemi částečně funguje, je centrální banka a část bankovního sektoru, protože to je i v zájmu gangů,“ dodává.

Vláda Haiti vyhlásila výjimečný stav v Port-au-Prince. Gangy ovládají už zhruba 80 procent hlavního města

Číst článek

Z vůdců gangů, z nichž někteří se už pokoušejí sestavit vládu, se podle experta sice posupně můžou stát politici, jejich mezinárodního uznání ale brání to, že na mnohé z nich jsou vydány zatykače: „Haiti je zvyklé na to, že mu vládne někdo, kdo je v podstatě pária, a ta země je v izolaci,“ říká iberoamerikanista.

Noční můra

Buben očekává, že Haiti nyní čeká několikaletá pacifikace, přičemž nejlepší by bylo, pokud by ji prováděly mezinárodní síly. Ani s nimi ovšem Haiťané nemají dobrou zkušenost. Po děsivém zemětřesení v roce 2010, které také přispělo k destabilizaci země, se totiž vojáci OSN z některých zemí podíleli na znásilňování a pašování kontrabandu.

„Jediná věc, která by mohla zemi pomoci, je to, že nikdo nechce migrační vlnu z Haiti. Spojené státy určitě ne.“

Radek Buben

„Navíc Haiti má silné tendence k nezávislosti. Je to první země, která se dokázala vymanit z evropské kontroly. Otrocká vzpoura z přelomu 18. a 19. století je prvním úspěšným koloniálním bojem,“ poznamenává Buben.

Pro obyvatele by proto byla přijatelnější intervence z Afriky, premiér Ariel Henry například o vyslání pomoci jednal v Keni. Naopak velmi napjaté vztahy má Haiti se sousední Dominikánskou republikou, kde vůči Haiťanům panuje velmi silná xenofobie a rasismus.

„Haiti je země, kde jediná skutečná věc jsou zlé sny a noční můry, jak to napsal Graham Greene. Je to symbol neúspěšného státu a už v 19. století bylo v Latinské Americe a v USA nenáviděno jako černošská země, která spáchala masakry na běloších. Spojené státy ji uznaly až v roce 1862, po bezmála 60 letech existence. Haiti bylo po léta izolováno a často izolovalo i samo sebe,“ dodává.

Haiti kvůli násilnostem prodloužilo nouzový stav. Důvodem je snaha ‚znovu zavést pořádek‘

Číst článek

Okolní státy se tak v zemi zdráhají intervenovat, navíc Spojené státy letos čekají volby a Donald Trump se o Haiti vyjadřuje s despektem. „Jediná věc, která by mohla Haiti pomoci, je to, že nikdo nechce migrační vlnu z Haiti. Spojené státy určitě ne, takže by to mohlo být chápáno jako investice proti migraci,“ zamýšlí se Buben.

Poslechněte si celý rozhovor výše.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme