Noční sčítání hlasů prozradilo složení budoucího Evropského parlamentu
Do Bruselu proudí součty volebních hlasů z celé Evropské unie a během noci se postupně skládá obrázek složení příštího Evropského parlamentu. Také v Česku volební komise sčítají hlasy a na našem speciálním webu můžete on-line sledovat zpracování volebních výsledků.
Po 22. hodině začala série zveřejňování oficiálních výsledků. Údaje o nasčítaných hlasech se sbíhaly do bruselského sídla parlamentu, kam se tou dobou také sjížděli politici, diplomaté, analytici a korespondenti zahraničních médií. Jednou z klíčových otázek bylo, kolik nakonec dorazilo k volbám lidí a kolik z nich vybralo z předkládané nabídky extremistické či nacionalistické strany.
Už první součty z Česka napovídaly vítězství ODS
Po sečtení téměř poloviny hlasů v Česku vedla ODS před sociální demokracií a komunisty. Mírně pod pětiprocentní hranicí se pohybovala koalice Suverenita vedená Janou Bobošíkovou Aktuální výsledky můžete sledovat na našem speciálním webu.
Navzdory významu Evropského parlamentu voliči stále považují za důležitější domácí parlamentní volby a dávají přednost vnitropolitickým tématům. Tento trend však neplatí jen v Česku, ale v celé Unii.
K volbám do Evropského parlamentu přišlo méně lidí než před 5 lety
V těchto volbách hlasovalo méně lidí než před 5 lety. Podle předběžných údajů k volbám v Unii přišlo v průměru 43 procent lidí. Před 5 lety byla účast o víc než 2 procenta vyšší. Potvrdil se tak trend od prvních voleb v roce 1979: od té doby se zájem voličů pravidelně snižuje.
V Česku svého volebního práva využila čtvrtina lidí. To je zhruba o 3 procenta míň než před 5 lety. Odhady také večer naznačily, že v nejmenším počtu hlasovali Litevci. Podle nejnovějších údajů jich do volebních místností nepřišlo ani 16 procent.
Na Slovensku vyhrál vládní Směr-sociální demokracie
Na Slovensku vyhrál vládní Směr - sociální demokracie. Strana premiéra Roberta Fica získala přes 32 procent hlasů. Druhá skončila opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana - ta má necelých 17 procent. Třetí místo obsadila Strana maďarské koalice, čtvrté Křesťanskodemokratické hnutí a pátá skončila vládní Lidová strana - Hnutí za demokratické Slovensko expremiéra Vladimíra Mečiara s necelými devíti procenty. Do Evropského parlamentu se ještě těsně dostala koaliční Slovenská národní strana Jána Sloty.
Volební studio Českého rozhlasu
Český rozhlas 1 - Radiožurnál v neděli večer nabízí posluchačům Volební studio. Od 22 hodin bude tým reportérů přináší aktuální informace o sčítání hlasů, které dali voliči v zemích evropské sedmadvacítky zástupcům politických stran a hnutí ve volbách do Evropského parlamentu.
Mnoho informací, článků a audiozáznamů k volbám do Evropského parlamentu naleznete na našem speciálním webu. Jeho prostřednictvím také budete moci on-line sledovat zpracování volebních výsledků.
Přečtěte si také:
Zástupce do Evropského parlamentu si dnes volí 19 zemí Unie
Voliči v Česku vybrali své nové europoslance
Až do 14. hodiny můžeme vybírat své budoucí europoslance
Volby do Evropského parlamentu budou pokračovat v sobotu od osmé hodiny
V Česku dnes začínají volby do Evropského parlamentu