Nohy k sobě! V Madridu bojují proti roztahování v hromadné dopravě

Přeplněná hromadná doprava a lidé v tramvajích, autobusech a vagonech metra namačkaní jako sardinky – to je situace nepříjemná, avšak v mnoha městech poměrně běžná. Na náladě pak cestujícím určitě nepřidá někdo, kdo se ještě roztahuje. Ve španělském Madridu to prý dělají hlavně muži. Skupině aktivistek už došla trpělivost a proti pánům s roztaženýma nohama se rozhodly bojovat.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manspreading řeší ve španělském Madridu. Ve vozech MHD jsou nálepky s přeškrtnutým panáčkem s roztaženýma nohama. | Zdroj: Profimedia

Skupina Mujeres en Lucha, v překladu Ženy v odboji, přišla s internetovou peticí za regulaci roztahování mužů ve veřejné dopravě. A protože ji na internetu podpořilo přes 12 tisíc lidí, provozovatel madridských autobusů se jim rozhodl vyhovět.

Ve vozech tak teď najdete nálepky s přeškrtnutým panáčkem s roztaženýma nohama. Stejnou kampaň už chystá i madridské metro.

Iniciátorky petice tvrdí, že ženy jsou zpravidla spořádané a sedí s nohama u sebe. Muži tolik na okolí nedbají a klidně se pro své pohodlí roztáhnou. Udělali proto i speciální hashtag na sociálních sítích #MadridSinManspreading, tedy Madrid bez mužského roztahování.

Roztahovat se ale může klidně i žena. Třeba tak, že zabere druhé místo velkou kabelkou. Problémy dělají i poměrně skladné děti. Častým nešvarem školáků je to, že si nesundají batoh ze zad a nevědomky s ním terorizují svoje okolí.

Madridský přepravce EMT upozorňuje, že kampaň má za cíl cestujícím pouze připomenout, aby nezapomněli na slušné chování. Podobnou kampaň měli už v roce 2014 v New Yorku. Tam to byly nálepky s nápisem: „Kámo, přestaň se roztahovat, prosím."

V newyorském metru je nyní na obrazovkách vidět video upozorňující pasažéry na různá rizika a problémové chování. Jeden z klipů žádá cestující, aby se vyhli právě roztahování. 

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme