Nominační sjezd demokratů připomínal předávání filmových cen. Odehrává se virtuálně

První den nominačního sjezdu americké Demokratické strany potvrdil podle řady médií předpoklad, že při virtuální formě akce bude velmi obtížné oslovit voliče takovým způsobem jako při tradičních sjezdech za účasti desítek tisíc lidí před koronavirovou krizí.

Tento článek je více než rok starý.

Milwaukee Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z demokratických kandidátů na prezidenta Spojených států v roce 2020 se zatím největší oblibě těší bývalý viceprezident Joe Biden

Joe Biden | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

Nejvýraznější osobností úvodního večera byla bývalá první dáma Spojených států Michelle Obamová, která v nezvykle kritickém projevu označila nynějšího republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa za špatného prezidenta, jenž přináší chaos, rozděluje a zcela mu schází empatie.

Demokratická strana na sjezdu vyšle do boje o Bílý dům vítěze stranických primárek Josepha Bidena. Původně se měla celá událost odehrávat v Milwaukee před televizními kamerami, přičemž očekáváno bylo na místě až 50 tisíc lidí. Nakonec ale demokraté - mimo jiné s cílem ukázat, že by zemi v době pandemie dokázali vést odpovědněji než Trump, klasický nominační sjezd zrušili a rozhodli se celou akci uspořádat online.

Funkce prezidenta je nad Trumpovy síly, řekla Obamová na nominačním srazu demokratické strany

Číst článek

Dvouhodinový program prvního večera, který zahrnoval předtočené projevy významných politických osobností a zástupců veřejnosti i hudební vystoupení a živé vstupy ze studia s herečkou Evou Longoriovou Bastónovou v roli moderátorky, místy připomínal slavnostní předávání hudebních či filmových cen, napsal list The New York Times. Celý večer byl pak jasnou ukázkou toho, jak moc pandemie změnila politický život země, dodal deník.

Podle agentury AP rozhovory moderátorky s řadovými Američany lépe ukázaly jejich problémy, než by tomu bylo při jejich vystoupení na pódiu před tisíci delegátů. Výraznou ztrátou ale byl tento formát pro známé politiky, kteří jsou na proslovy před davy přívrženců zvyklí a umí je využít k nastartování závěrečné části předvolební kampaně a k vytyčení programových priorit strany.

Politická show bez publika. Nominační sjezdy amerických stran budou kvůli pandemii virtuální

Číst článek

Přesunem do virtuálního prostoru přišli demokraté také o záběry televizních kamer, které při běžných nominačních sjezdech zachycují rasovou, etnickou a genderovou různorodost strany. V úvodním večeru bylo patrné, že se tuto absenci snažili maximálně nahradit jinými způsoby, například přenosem státní hymny zpívané dětmi a dospělými z různých ras a etnik z celé země.

Nejsilnější moment

Na dálku promluvil i bratr George Floyda, černocha, který na konci května zemřel při policejním zásahu. Televize CNN označila za nejsilnější moment první části večera řeč Kristin Urquizaové, jejíž otec podlehl nemoci covid-19. Žena svou emocionální výpovědí podpořila tvrzení demokratů, že Trump naprosto nezvládl řešení koronavirové krize v zemi. Urquizaová zdůraznila, že její otec netrpěl do té doby, než se nakazil koronavirem, žádnou nemocí. „Jedinou jeho nemocí byla důvěra v Donalda Trumpa, a za ni zaplatil životem,“ řekla.

Demokratická budoucnost. Kamala Harrisová přiláká mladší voliče, pak může vystřídat Bidena, říká expert

Číst článek

Mezi nejdůležitější řečníky zařadila televize CNN také někdejšího uchazeče o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům Bernieho Sanderse, který patří k levicovému křídlu strany. Vermontský senátor podle CNN „udělal, co od něj Bidenův tým potřeboval“. Přiznal rozdíly mezi sebou a Bidenem - především v oblasti zdravotní péče - poukázal ale také na množství společných zájmů a zdůraznil nebezpečí, které Trump podle něj pro zemi představuje.

Za vrchol večera CNN, podobně jako další americká média, označila projev manželky bývalého prezidenta Baracka Obamy. „Nejnadanějšími řečníky Demokratické strany jsou Obamovi. Někdejší první dáma Michelle Obamová to opět dokázala v pondělí večer, když poukázala na - podle mého - největší vadu Trumpovy povahy, a to naprostý nedostatek empatie,“ napsal ve své analýze reportér CNN Chris Cillizza.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme