Nor Anders Breivik, který zabil v červenci 77 lidí, je nesvéprávný

Nor Anders Behring Breivik, který 22. července zabil v 77 lidí, konal v nepříčetnosti. Uvedli to psychiatři ve zprávě o jeho duševním stavu, kterou dnes předali soudu v Oslu. Podle nich se u Breivika rozvinula paranoidní schizofrenie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Behring Breivik v ozbrojeném policejním autě na cestě z dnešního soudu | Foto: Jon-Are Berg-Jacobsen | Zdroj: ČTK

„To znamená, že žije ve světě bludů, halucinací, negativních emocí a sociální izolace. On sám o tom, že byl shledán nesvéprávným, ještě neví. Měl by být informován v průběhu dnešního dne. Ta jeho psychická nemoc je dlouhodobá, dokonce se včera psalo o tom, že trvá už od dětství, protože žil ve velmi bouřlivém prostředí, ve velmi konfliktní rodině,“ řekl skandinávský spolupracovník Českého rozhlasu Tomáš Sniegoň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skandinávský spolupracovník Českého rozhlasu Tomáš Sniegoň mluví o diagnóze Anderse Breivika v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Závěry psychiatrů podle něj dávají advokátům možnost žádat soudní lékařskou péči o psychický dohled , nikoliv trest klasického vězení.

„To by znamenalo, že Breivik jednak může ve vězení strávit celý život, anebo po tříletých kontrolách může být někdy shledán také psychicky zdravým a propuštěn,“ uvedl Tomáš Sniegoň.

V jednom z komentářů už padlo, že za posudkem psychiatrů může být i snaha potlačit či marginalizovat hrozbu, jakou v Norsku představují extremistické, krajně pravicové názory, které jsou zřejmě blízké Breivikovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Norsku Emira Holmeyová mluví o diagnóze Anderse Breivika v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Norsku Emira Holmeyová uvedla, že podle psychiatrů trpí Anders Breivik bizarními představami o své velikosti.

„Domnívá se například, že je vyvolený k tomu, aby zachránil, jak říká, svůj lid, a může tak rozhodovat o tom, kdo bude žít a kdo zemře. Vidí pak sám sebe jako budoucího vládce Norska a je také přesvědčen o tom, že organizace templářských rytířů ovládne celou Evropu,“ upřesnila Emira Holmeyová.

Doplnila, že závěr psychiatrů vyvolal v Norsku velké překvapení, jak mezi lidmi, tak i mezi mnohými psychiatry, kteří téměř všichni očekávali, že Breivik bude muset nést právní odpovědnost za své činy.

Soud stanoví konečné rozhodnutí o Brevikově duševním zdraví. Soudní řízení by mělo začít 16. dubna a bude veřejné.

Anders Breivik zabil v Norsku celkem 77 lidí. 69 z nich přišlo o život na malém ostrově Utöya nedaleko norské metropole, osm při bombovém atentátu v centru Osla.

Emira Holmeyová, Tomáš Sniegoň, Petr Král, Eva Presová, Pavlína Nečásková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme