Úniky z plynovodů Nord Stream nejsou náhoda, vyprázdní se nejdříve za týden, zní z Evropské unie

Stále více evropských politiků hovoří o poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako o sabotáži. Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs na twitteru napsal, že tímto incidentem vstoupil kontinent do nové fáze hybridní války. Za eskalaci situace na Ukrajině považuje úmyslné poškození plynovodů i polský premiér Mateusz Morawiecki.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel (Aktualizováno: 11:48 28. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nord Stream 2, přijímací stanice v německém Lubminu jako spojení plynovodu a evropské potrubní sítě

Nord Stream 2, přijímací stanice v německém Lubminu jako spojení plynovodu a evropské potrubní sítě | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dánský ministr energetiky a životního prostředí Dan Jörgensen řekl, že plyn bude unikat nejméně týden, než se plynovody mezi Ruskem a Německem zcela vyprázdní, teprve pak bude možné poškozená místa detailněji prozkoumat.

„NATO a EU by měly (úmyslné útoky na Nord Stream) brát vážně a patřičně na ně reagovat,“ uvedl Rinkévičs, který o věci telefonicky hovořil s šéfem dánské diplomacie Jeppem Kofodem.

Dánský ministr obrany Morten Bodskov situaci probíral s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, podle něj se shodli, že aliance by měla lépe chránit kritickou infrastrukturu v členských zemích.

Z Nord Streamu uniká plyn. Švédsko a Dánsko zaznamenaly v místech masivní podmořské výbuchy

Číst článek

„Rusko je v Baltském moři silně vojensky přítomno a my očekáváme, že bude dál chřestit zbraněmi,“ uvedl Bodskov. Podle něj potrvá jeden až dva týdny, než bude bezpečné prozkoumat místa, kde jsou plynovody poškozené, a zjistit, co se tam stalo.

Ze třech z celkových čtyř větví podmořských plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 po pondělním náhlém poklesu tlaku uniká plyn. Skandinávští seismologové informovali, že v pondělí zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy. Plyn uniká ze tří míst poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách.

O úmyslném poškození v úterý hovořila dánská i švédská vláda a také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zatím není jasné, kdo nebo proč na plynovody zaútočil.

„Tyto incidenty nejsou náhoda a mají dopad na nás všechny,“ připojila se ústy vysokého představitele Josepa Borrella celá Evropská unie. „Všechny dostupné informace naznačují, že tyto úniky jsou výsledkem úmyslného činu. Budeme podporovat jakékoli vyšetřování s cílem vyjasnit, co se stalo a proč,“ pokračuje prohlášení.

Německo zvažuje znárodnění části plynovodu Nord Stream 2, mohl by jím téct zkapalněný plyn od Baltu

Číst článek

Unie v něm také avizuje snahu „zvýšit naši odolnost v energetické bezpečnosti“ a důraznou a společnou reakci, potvrdí-li se podezření ze sabotáže. 

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová oznámila, že na vyšetřování incidentu se bude podílet i německé námořnictvo. „Okolnosti tohoto znepokojivého incidentu se musí rychle vyjasnit a je třeba zjistit, kdo je za něj zodpovědný,“ řekla Lambrechtová.

Norský ministr energetiky Terje Aasland informoval, že Oslo kvůli incidentu zvýší úroveň bezpečnosti v okolí svých ropných plošin i pevninských terminálů. Podle premiéra Jonase Gahra Störeho však Norsku žádné konkrétní nebezpečí nehrozí.

Ruské velvyslanectví v Kodani podle agentury RIA Novosti požádalo Kodaň, aby mu sdělila veškeré podrobnosti o poškozeních plynovodu, jakmile je bude mít k dispozici.

Rusko vinu odmítá

„Veškerá tvrzení, že Rusko poškození způsobilo, jsou hloupá, dala se však očekávat,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva ale podle něj zaznamenala prudký nárůst zisku amerických společností, které dodávají plyn do Evropy.

Mluvčí také v rámci dotazů na odpovědnost Ruska novinářům připomněl, že americký prezident Joe Biden v únoru před ruskou invazí hovořil o ukončení projektu Nord Stream 2.

„Měli bychom počkat na výsledky vyšetřování, zda šlo o výbuchy, nebo ne,“ dodal k současné situaci Peskov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme