Polský premiér vyzval Němce k ukončení stavby ruského plynovodu. Podle něj destabilizuje Evropu

Polsko důrazně žádá okamžité zastavení stavby rusko-německého plynovodu Nord Stream-2. K ukončení projektu vyzval německou vládu polský premiér Mateusz Morawiecki.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Plynovod Nord Stream-2 destabilizuje Evropu a snižuje bezpečnost jak celé unie, tak jejích členů, zdůvodnil Morawiecki svůj požadavek na sociálních sítích.

Nord Stream 2 je pro Evropu špatný obchod, zní z Bílého domu. Američané zvažují uvalení sankcí

Číst článek

Podporu hledal také u slovinského premiéra Janeze Janši, se kterým se setkal a jehož země od července přebírá předsednictví v Evropské unii.

Trojice polských poslanců Evropského parlamentu předložila parlamentu návrh rezoluce, která by Evropskou komisi přiměla k zastavení rusko-německého projektu. Návrh ale nezískal potřebnou podporu.

Ke kritikům ruského plynovodu nepatří jen Polsko, ale také USA a další středo a východoevropské země. Podle nich bude kvůli němu Evropa příliš závislá na ruských surovinách. Projekt naopak hájí německá kancléřka Angela Merkelová.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v polovině února uvedla, že počítá se spuštěním plynovodu Nord Stream 2 ještě v letošním roce. Projekt byl podle ní hotov z 94 procent.

Práce na něm byly pozastaveny v prosinci 2019, když švýcarská firma Allseas, která pokládala potrubí, kvůli hrozbě amerických sankcí od účasti ustoupila. Loni v prosinci ale pokládku obnovila společnost Nord Stream 2 AG.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme