Trump uvalil sankce na podniky spojené s výstabou plynovodu Nord Stream 2. Projekt to ale nezastaví

Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal zákon umožňující uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Ten má přivádět plyn z Ruska do Německa a Česká republika k němu bude připojena plynovodem Eugal. Moskva v sobotu Trumpův krok odsoudila a uvedla, že brání ostatním zemím v rozvoji vlastní ekonomiky. Nevoli dala najevo také Evropská unie, se sankcemi nesouhlasí ani Německo.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 14:00 21. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Profimedia

Washington se projekt Nord Stream 2 snaží pomocí sankcí zastavit krátce před jeho dokončením. Podle Moskvy má plynovodem začít plyn do Německa proudit v polovině příštího roku. Původně měl ale být projekt dokončen už na konci letošního roku. Potrubí vede po dně Baltského moře a vyhýbá se polskému a ukrajinskému území. Dosud bylo postaveno více než 2 100 kilometrů plynovodu, chybí ještě asi 300 kilometrů.

Moskva a Kyjev podepsaly dokument o tranzitu plynu, oznámila to ruská plynárenská společnost Gazprom

Číst článek

„Dokončení projektu je nezbytné pro bezpečnost dodávek do Evropy. Spolu se společnostmi, které projekt podporují, budeme pracovat na tom, abychom plynovod co nejdříve dokončili,“ uvedli podle agentury Reuters zástupci firem, které tvoří konsorcium projektu.

„Stát, který má veřejný dluh 22 bilionů dolarů, brání solventním zemím v rozvoji jejich reálné ekonomiky,“ napsala v sobotu na facebooku mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Reagovala tak na zadlužení Spojených států.

Proti provozovatelům plavidel

Německá kancléřka Angela Merkelová se tento týden vyslovila proti americkým sankcím. Spojené státy tvrdí, že jim jde o ochranu evropských zájmů před přílišným vlivem Ruska. Němečtí komentátoři ale za krokem Washingtonu vidí především snahu prosadit se na evropském trhu s americkým zemním plynem.

Sankce i zákaz prodeje zbraní. Trump podepsal zákon na podporu prodemokratických sil v Hongkongu

Číst článek

Sankce jsou namířené proti provozovatelům plavidel, která pracují při pokládce potrubí v Baltském moři. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas již uvedla, že kvůli americkému zákonu pokládání potrubí pro Nord Stream 2 pozastavila. Předseda zahraničního výboru ruské Rady federace Konstantin Kosačov na to v sobotu podle agentury RIA řekl, že Rusko se musí držet časového harmonogramu.

200 miliard korun

Sankce ale podle všeho projekt nezastaví zcela, spíš ho jen zdrží. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento týden vyjádřil přesvědčení, že projekt za osm miliard eur (přes 200 miliard korun), který má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, bude dokončen.

S žádnými komplikacemi při dostavbě projektu nepočítá ani Český plynárenský svaz. „Dle našich informací by se sankce neměly přímo dotknout ČR a jejích subjektů a také by neměly zabránit dostavbě plynovodu Nord Stream 2,“ sdělila mluvčí svazu Lenka Kovačovská.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme