Švédové objevili čtvrtý únik z plynovodů Nord Stream. Hrozí, že potrubí bude nenávratně poškozené

Plyn z poškozených plynovodů Nord Stream 1 a 2 bude unikat do neděle. Odhaduje to dánská agentura pro energetiku. Tamní úřady také uvedly, že ačkoliv potrubí obsahovalo přes 770 milionů metrů krychlových plynu, únik nepředstavuje zdravotní riziko pro nedaleký ostrov Bornholm.

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Únik plynu z plynovodu Nord Stream

Únik plynu z plynovodu Nord Stream | Zdroj: Reuters

Incident vyšetřuje kodaňská policie, která přitom spolupracuje také s vyšetřovateli z Německa a Švédska.

Švédská bezpečnostní služba už uvedla, že výbuchy a úniky plynu z plynovodů Nord Stream vyšetřuje jako sabotáž. Potrubí mají nyní prozkoumat podvodní drony.

Úniky z plynovodů Nord Stream nejsou náhoda, vyprázdní se nejdříve za týden, zní z Evropské unie

Číst článek

Podle německého deníku Tagesspiel hrozí, že plynovody budou nenávratně poškozené, zejména pokud se je nepodaří rychle opravit.

Finská premiérka označila poškození potrubí za snahu destabilizovat celý region. Je podle ní pravděpodobné, že pachatel musel být řízený a podporovaný státem. Žádnou konkrétní zemi ale nezmínila.

Švédská pobřežní stráž objevila už čtvrtý únik plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2. Píše o tom dnešní švédský deník Svenska Dagbladet s tím, že se zřejmě jedná o úmyslné poškození. Hlavním podezřelým je Rusko, které by se mohlo mstít Západu za ekonomické sankce kvůli vpádu na Ukrajinu. Moskva to ale odmítá.

O trhlinách v potrubí, které se nachází v Baltském moři až 80 metrů pod hladinou, poprvé informovaly dánské úřady. Plyn uniká ve velkém množství na různých místech poblíž dánského ostrova Bornholm.

Jakub Lucký, Eduard Freisler Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme