Kreml viní z výbuchů na plynovodech Západ. Vyzval k mezinárodnímu vyšetřování

Kreml v pátek vyzval k mezinárodnímu vyšetřování výbuchů, které poškodily potrubí plynovodů Nord Stream na dně Baltského moře. Mluvčí ruského prezidenta ale podle agentury TASS ponechal bez odpovědi otázku, zda je Rusko ochotno se podělit o údajné důkazy, které podle šéfa ruské civilní rozvědky SVR Sergeje Naryškina svědčí o západní stopě v těchto událostech.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné, a naopak zmiňovalo Spojené státy

Rusko odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné, a naopak zmiňovalo Spojené státy | Foto: Danish Defence Command | Zdroj: Reuters

„Je zjevné, že bez seriózního mezinárodního vyšetřování takového bezprecedentního aktu státního terorismu se nelze obejít. Takové vyšetřování bude vyžadovat součinnost,“ řekl mluvčí Dmitrij Peskov.

Oprava Nord Streamu? Není zájem, míní analytik. Řeší se, co by Rusku přinesla sabotáž

Číst článek

Naryškin dříve před novináři hovořil o důkazech svědčících podle něj o tom, že za útoky proti plynovodům byl Západ, ale neupřesnil, jakými důkazy Rusko disponuje. „Už máme jisté materiály, které ukazují na západní stopu v organizaci a provedení tohoto teroristického činu,“ řekl Naryškin.

„Podle mého názoru Západ dělá vše, aby skryl skutečné pachatele a organizátory tohoto mezinárodního teroristického činu,“ dodal. Agentura Reuters označila Naryškinova tvrzení za dosud nejpřímější obvinění Západu ze strany ruských představitelů.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil poškození plynovodů Nord Stream za „akt mezinárodního terorismu“ a uvedl, že Rusko tuto záležitost předkládá k naléhavému projednání v Radě bezpečnosti OSN.

Úniky z plynovodů Nord Stream? Nic podobného nepamatuji, ceny to ovlivní, říká Gavor

Číst článek

O únicích z plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, které vedou po dně Baltu z Ruska do Německa, tento týden informovaly dánské a švédské úřady. Podle Evropské unie i politiků z jednotlivých evropských zemí stojí za poškozením plynovodů úmyslné útoky. Zatím ovšem není jasné, co přesně poškození způsobilo.

Rusko odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné, a naopak zmiňovalo Spojené státy. Kreml označil za „absurdní“ obvinění Ukrajiny, že Moskva ničí svou infrastrukturu, aby prohloubila energetickou krizi v Evropě a vyvolala na Západě před zimou paniku.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek uvedl, že Severoatlantická aliance by na jakýkoli úmyslný útok proti kritické infrastruktuře spojenců reagovala jednotně a rázně. Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři podle Stoltenberga vyvolává hluboké obavy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme