Dánsko zkoumá neznámý válcovitý objekt nalezený v moři u Nord Streamu 2. Nebezpečí ale nehrozí

Dánsko upozornilo na neznámý válcovitý objekt, který byl nalezen v Baltském moři u plynovodu Nord Stream 2. Dánský energetický úřad vyzval vlastníka plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, aby pomohla předmět vyzdvihnout z moře. Podle dánského úřadu s tím vlastník plynovodu souhlasil.

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovody Nord Stream

Společnost Nord Stream byla vyzvána, aby předmět pomohla vyzdvihnout z moře | Zdroj: Reuters

Objekt je asi 40 centimetrů vysoký a má asi deset centimetrů v průměru. Dánský energetický úřad uvedl, že by mohlo jít o dýmovnici, ale že předmět bude podroben dalšímu zkoumání. V současné době podle něj objekt nepředstavuje nebezpečí.

Dánský energetický úřad podle agentury Reuters sdělil, že společnost Nord Stream 2 AG v pátek reagovala kladně na jeho výzvu, aby pomohla vyzvednout předmět, který se nachází v blízkosti jediné nepoškozené části plynovodu.

„Je to určitě pozitivní zpráva, že byl vlastník plynovodu přizván k velmi důležité fázi vyšetřování,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zdůraznil také, že vyšetřování výbuchů, které loni v září poškodily plynovodní potrubí, musí být transparentní.

Za poškození Nord Streamu může vyspělý stát, řekl Putin. Odmítl zavinění proukrajinskou skupinou

Číst článek

Tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dně Baltského moře v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené.

Plynovodem Nord Stream 1 v době před explozí už plyn do Evropy kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu neproudil. Moskva zastavení provozu zdůvodňovala údržbou. Nord Stream 2 byl sice dokončen, spuštěn ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nikdy nebyl.

Incident vyšetřuje Švédsko, Dánsko a Německo. Německé státní zastupitelství tento týden podle agentury DPA oznámilo, že stále nemá žádné konkrétní podezřelé z loňského útoku, a že vyšetřování proto vede proti neznámému pachateli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme