Poškození plynovodů Nord Stream je pravděpodobně výsledkem sabotáže, řekla švédská premiérka

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Řekla to v úterý podle agentury Reuters švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Zároveň ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí a o úmyslu hovoří také dánská premiérka Mette Frederiksenová a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Tento článek je více než rok starý.

Uppsala/Kodaň/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústí plynovodu Nord Stream v německém Lubminu

Ústí plynovodu Nord Stream v německém Lubminu | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Seismologové z Uppsalské univerzity ve Švédsku a dánského seismologického centra v úterý potvrdili, že plynovod Nord Stream v Baltském moři poškodily výbuchy, nikoli zemětřesení nebo sesuvy, uvádí agentura Reuters.

Premiérka Anderssonová na úterní večerní tiskové konferenci řekla, že v souvislosti s únikem plynu z plynovodů Nord Stream byly detekovány dva výbuchy a že informace ukazují na pravděpodobnou sabotáž. Nejde podle ní o válečný akt proti Švédsku.

„Máme informace od švédských zpravodajských služeb a dostali jsme také informace díky našim kontaktům s Dánskem a na základě toho jsme dospěli k názoru, že to je pravděpodobně úmyslný čin. Je to pravděpodobně sabotáž,“ řekla Anderssonová.

„Nejde o útok na švédské nebo dánské území. Ale i tak vláda bere velmi vážně, co se stalo, v neposlední řadě ve světle současné bezpečnostní situace v naší těsné blízkosti,“ dodala švédská ministerská předsedkyně.

Z Nord Streamu uniká plyn. Švédsko a Dánsko zaznamenaly v místech masivní podmořské výbuchy

Číst článek

Anderssonová zdůraznila, že švédská vláda je ohledně posledních událostí v těsném kontaktu s partnery jako jsou NATO a sousední země, včetně Dánska a Německa.

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová v souvislosti s plynovody Nord Stream rovněž hovořila o pravděpodobné sabotáži a nevyloučila žádný možný vývoj. Švédský ministr obrany Peter Hultquist řekl, že země je připravena v případě potřeby uvolnit příslušné vojenské zdroje.

„Hovořila jsem s dánskou premiérkou Frederiksenovou o sabotážní akci na Nord Stream. Nejdůležitější je nyní vyšetřit incidenty, získat úplné jasno o událostech a důvodech,“ uvedla na twitteru von der Leyenová. „Jakékoli úmyslné narušení aktivní evropské energetické infrastruktury je nepřijatelné a povede k nejsilnější možné reakci,“ dodala.

Dánská předsedkyně vlády Frederiksenová v úterý uvedla, že úniky v plynovodech jsou následkem „úmyslné akce“.

Dánský ministr pro energetiku Dan Jörgensen dodal, že velikost děr v poškozených plynovodech, které jsou 70 až 80 metrů pod hladinou moře, je taková, že je nemohla způsobit například lodní kotva.

Spíše výbuchy než zemětřesení

Dva otřesy, které zaznamenali seismologové v Německu, Dánsku a Švédsku v noci na pondělí, připomínaly mnohem spíše výbuchy než zemětřesení, uvedlo v úterý dánské geologické středisko při Kodaňské univerzitě.

Odborníci z Uppsalské univerzity ve Švédsku potvrdili, že otřesy o síle srovnatelné se 100 kilogramy dynamitu měly centrum ve vodě, nikoli v zemi. „Jsme si jistí, že šlo o výbuchy, a ne zemětřesení nebo sesuv,“ řekl podle Reuters nejmenovaný švédský seismolog.

Kvůli přerušení dodávek z Ruska narostla cena plynu v Evropě o 20 procent

Číst článek

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý uvedl, že Spojené státy zatím nemohou potvrdit zprávu o tom, že výbuchy a následné úniky z plynovodů Nord Stream 1 a 2 jsou následkem sabotáže. Pokud jsou, není to v ničím zájmu, dodal Blinken.

Německý týdeník Der Spiegel v úterý citoval nejmenované zdroje, podle kterých americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) Německo varovala před možnými cílenými útoky na plynovody už před několika týdny. Německá vláda k věci na žádost Spiegelu odmítla poskytnout komentář.

K výbuchům a následným únikům plynu došlo v ekonomických zónách Dánska a Švédska. Oba plynovody byly neaktivní už před tím, než se incidenty staly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme