Za únikem plynu z Nord Streamu stojí sabotáž, švédští vyšetřovatelé objevili zbytky výbušnin

Vyšetřování zářijových úniků plynu z plynovodů Nord Stream potvrdilo, že se jednalo o sabotáž, uvedla v pátek podle agentury Reuters švédská prokuratura. Na poškozených plynovodech byly objeveny zbytky výbušnin, dodala.

Stockholm (Aktualizováno: 14:22 18. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné, a naopak zmiňovalo Spojené státy

Únik plynu z plynovodu Nord Stream. Rusko a západní země se navzájem obviňují z jeho způsobení | Foto: Danish Defence Command | Zdroj: Reuters

Švédské a dánské úřady vyšetřují čtyři úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 ve švédské a dánské výlučné ekonomické zóně v Baltském moři. Vlastní vyšetřování oznámila i německá generální prokuratura. Dánsko minulý měsíc oznámilo, že podle předběžných výsledků vyšetřování byly úniky plynu způsobeny mohutnými explozemi.

Oprava Nord Streamu? Není zájem, míní analytik. Řeší se, co by Rusku přinesla sabotáž

Číst článek

„Provedená analýza ukázala stopy výbušnin na několika předmětech, které byly zajištěny v místě úniků,“ uvedl v pátek švédský prokurátor Mats Ljungqvist, který byl pověřen předběžným vyšetřováním.

Analytická práce bude podle něj pokračovat, aby bylo možné z incidentu vyvodit přesvědčivější závěry.

Evropské státy již dříve vyjádřily podezření, že plynovody přepravující plyn z Ruska do Evropy byly poškozeny záměrně. Rusko, jehož polostátní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ. Ruské ministerstvo obrany koncem října připsalo odpovědnost britskému námořnictvu.

Švédské oznámení „o sabotáži nebo teroristickém činu – můžete to nazývat, jak chcete,“ potvrzuje informace, které má i ruská strana, uvedl v páteční reakci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Je velmi důležité najít ty, kdo za explozí stojí,“ dodal. Podle Peskova musí Moskva počkat na plné zhodnocení škod, než se rozhodne, zda plynovody opraví.

Západní politici ruská obvinění odmítli, a někteří z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme