Za ekologickou havárii dostal ruský Norilsk rekordní pokutu. Zaplatil 43,5 miliardy korun

Ruský těžební gigant Norilsk Nickel zaplatil v Rusku rekordní pokutu 146,2 miliardy rublů (43,5 miliardy Kč), kterou firmě vyměřil soud za ekologické škody při loňském úniku jedovatých látek z elektrárny u města Norilsk za polárním kruhem. Oznámila to ve středu podle agentury AFP firma.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologická havárie u ruského polárního města Norilsk | Zdroj: Reuters

Loni v květnu z nádrže tepelné elektrárny u města Norilsk uniklo přes 21 000 tun paliva a maziva, které se dostaly do několika řek a do jezera. Podle expertů šlo o největší katastrofu svého druhu v Rusku od roku 1994, kdy v Komijské republice na severu evropské části Ruska do přírody uniklo 94 000 tun ropy.

Úklidové práce po havárii v Norilsku nemají podle Putina obdoby. Čistá voda se vrátí asi za 10 let

Číst článek

Elektrárna, z níž palivo uniklo, patří energetické společnosti NTEK, která spadá pod firmu Norilsk Nickel. Většina ropy se podle ekologů vylila do řeky Ambarnaja a jejích přítoků, část se vsákla do půdy. Palivo se dostalo také do jezera Pjasino, které je bohaté na ryby.

Ekologická havárie podle agentury Reuters rozzuřila ruského prezidenta Vladimira Putina. Zaplacení pokuty, která je doposud největším finančním postihem za ekologické škody v Rusku, nařídil firmě Norilsk Nickel začátkem února arbitrážní soud v Krasnojarsku. Firma se původně chtěla proti rozhodnutí soudu odvolat, později ale svůj postoj přehodnotila.

Norilsk se 180 000 obyvateli leží asi 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, který je předním světovým producentem niklu, platiny a palladia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme