Ředitel, hlavní inženýr a jeho zástupce. Policie kvůli havárii u ruského Norilsku zatkla tři lidi

Pokračuje vyšetřování ekologické havárie u ruského města Norilsk, ke které došlo na konci května. Ruský ekonomický deník Vedomosti oznámil, že zatčen byl ředitel elektrárny Pavel Smirnov a dále hlavní inženýr a jeho zástupce. Podle vyšetřovatelů se provinili tím, že uvedli do provozu nádrž, která vyžadovala generální rekonstrukci. Za ohrožení životního prostředí jim nyní hrozí až pět let vězení.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek od Evropské kosmické agentury znečištěné oblasti u Norilsku | Zdroj: ČTK/AP

Vyšetřováním se zjistilo, že konstrukce nádrže vyžadovala generální opravu už v roce 2018, vedení elektrárny ji ale dále používalo. Zadržení budou v nejbližších dnech obviněni z poškození půdy, nedbalosti a porušení pravidel ochrany životního prostředí, uvádí deník Vedomosti. Nevládní organizace Greenpeace odhaduje škodu na deset miliard rublů, což je v přepočtu skoro tři a půl miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku

Ruský portál RBK dodává, že viceprezident společnosti Nornikel považuje zadržení svých zaměstnanců za zbytečně tvrdé jednání. Není prý důvod si myslet, že by mohli vyšetřování jakkoliv narušit. Vedení elektrárny s bezpečnostními složkami podle něj ochotně spolupracuje a zatčení pracovníci by byli mnohem užitečnější při likvidaci následků havárie.

Ruský nezávislý deník Novaja gazeta ve svém komentáři připomíná, že elektrárna byla postavena před 30 lety a je už katastrofálně opotřebovaná. Svědčí o tom skutečnost, že popraskala i druhá nádrž. O tom, že nádrže potřebují opravu, muselo vedení elektrárny vědět minimálně od roku 2018, kdy vznikl projekt rekonstrukce havarijního systému zásobování naftou. Společnost Nornikel ho však odmítla. Katastrofě tehdy ještě bylo možné předejít.

Prohlášení na stránkách vyšetřovacího výboru ukazuje, že si toho jsou vědomi i vyšetřovatelé. Podle listu to však zatím vypadá, že obvinění hrozí jen níže postaveným zaměstnancům. O problému přitom vědělo i nejvyšší vedení společnosti Nornikel, uzavírá nezávislý deník Novaja gazeta.

mam, Vladimír Dvořák, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme