Normandie prožila po šedesáti letech znovu Den D

Dvě královny a další pomazané i zvolené hlavy států včetně českého prezidenta, ale především váleční veteráni si dnes v Normandii připomněli spojeneckou invazi, která začala přesně před 60 lety. Francouzské pobřeží, které se 6.června 1944 zbarvilo do ruda, dnes hostilo dojemná setkání, na kterých zazněla i slova usmíření mezi někdejšími nepřáteli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

veterán na pláži Juno

veterán na pláži Juno | Zdroj: ČTK

I Vejvodova Škoda lásky v podání Ústřední hudby Armády České republiky zněla dnes veteránům operace Overlord i světovým prominentům na dohled místa, kde Britové před 60 lety postavili jeden z divů invaze, umělý přístav Malbury.

Čtrnácti spojeneckým veteránům se po dnešku houpe na hrudi Řád čestné legie, který jim připjal ám francouzský prezident Jacques Chirac. Je mezi nimi i bývalý příslušník československé obrněné brigády, generál Antonín Špaček. Vyznamenání přijal s vděkem.

"Ne za sebe, ale za všechny ty, které jsme tady na bojišti nechali, i za ty, které jsme odvezli s sebou domů, bohužel pozdě. Kdyby nás byli Američané a Angličané uvolnili od Dunkirku, s těmi 240 tanky bychom byli udělali daleko lepší práci než těch 18 tanků, co přijelo ze Sovětského svazu," vzpomíná generál Špaček.

Na vyloďovací pláže vážila cestu mimo jiné britská královna Alžběta II., americký prezident George Bush, králové Belgie a Norska, prezidenti České republiky a Slovenska a další šéfové států a vlád. Poprvé bylo na nejvyšší úrovni v osobě prezidenta Vladimira Putina zastoupeno Rusko.

Oslavy měly charakter smíření, vždyť na ně byl poprvé od samotného vylodění pozván i německý kancléř. Ve svém projevu to vyzdvihl také Jacques Chirac. "Bojovníci a včera ještě nepřátelé se tu dnes setkávají, aby uctili památku těch, kteří v Normandii bojovali za svobodu. Evropa je teď konečně jednotná," dodal Chirac.

Gerhard Schröder v nedělníku Bild uvedl, že pozvání pro něho je velkou ctí a oceněním německé demokracie. Spojenecké vylodění považuje za vítězství pro Německo, nikoli porážku. Dnešní oslavy výročí Dne D označil za počátek konečného osvobození Německa od dědictví nacismu. Kancléř pak vyzval Němce, aby si dnešní výročí připomněli s vděkem i sebevědomím.

Hlavní ceremoniál v někdejším britském sektoru v Arromanches začal s malým zpožděním, o které se postaral americký prezident George Bush, přivítaný ale jako jediný potleskem. Jacques Chirac potom vyslovil vděčnost Francie těm, kdo ji před šedesáti lety osvobodili, a zdůraznil, že Francie na jejich oběti nezapomene.

Francouzský prezident znovu vyzdvihl hlavně roli Spojených států, s jejichž prezidentem měl v posledních měsících vážné rozpory kvůli Iráku, a zdůraznil potřebnost Severoatlantické aliance v dnešním světě. Připomněl však jmenovitě všechny země, které se bitvy o Normandii zúčastnily, a zmínil také boje Rudé armády na východní frontě.

Ceremoniál pak pokračoval přehlídkou vojenských oddílů z účastnických zemí invaze, přeletem moderních i historických vojenských letadel nad plážemi Arromanches a sugestivní připomínkou okamžiků invaze na několika obřích plátnech.

Zajímavosti o Vylodění, další přímá svědectví, fotografickou dokumentaci, nebo popis válečné techniky použité při invazi spojenců najdete na webu o 2. světové válce.

Jiří Hošek, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme