Norové se potýkají s nedostatkem másla

Nemáme. Tak právě s takovou odpovědí se nyní setkávají Norové, kteří si v obchodě chtějí koupit máslo. Neobvyklou situaci tak dokonce musely řešit úřady. Máslo se v této zemi vysoké životní úrovně prodává na příděl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční cukroví - linecké | Foto: Eva Bucharová

„Jen jedno balení na rodinu,“ stojí na nápisech, které se objevily v obchodech. Spolupracovník Českého rozhlasu v Norsku, překladatel Yngvar Brenna ve Stalo se dnes připomněl, za za příčinu nedostatku bývá označována zemědělská politika a hlavní výrobce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku másla mluvil ve Stalo se dnes spolupracovník Českého rozhlasu v Norsku Yngvar Brenna

„Norsko má už dlouho ochranářskou zemědělskou politiku a jednoho dominantního výrobce, který má monopolní postavení a je vlastněn zemědělci samými. Země se snaží o soběstačnost, ale ta klesá, jelikož se každoročně ruší tisíce farem a klesá počet krav.“

Letošní léto bylo navíc mimořádně deštivé a snížila se dojivost. „Současně má Norsko velký, státem dotovaný vývoz sýrů, aby se zbavilo přebytku mléka, a hlavní výrobce možná ze zištných důvodů dal přednost výrobě sýrů,“ poznamenal Brenna.

„Letos se také prosadila tzv. nízkouhlohydrátová dieta, při níž je máslo považováno za zdravý doplněk stravy.“

Nedostatek másla zaznamenávají Norové poprvé od 2. světové války a „máslová krize“ zřejmě neskončí jen tak, někteří její trvání předpovídají dokonce na několik měsíců.

Také Norové znají vánoční cukroví, letos však mnozí z nich museli máslo nahradit jinými tuky.

Milan Kopp, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme