Norové uctili památku obětí teroristy Breivika, který zabíjel před čtyřmi roky

Norové si připomenuli nejhorší masakr v poválečných dějinách. Před čtyřmi roky zavraždil extrémní nacionalista a odpůrce muslimů Anders Breivik 77 lidí. Většina jeho obětí byli nezletilí účastníci tábora sociálně-demokratické mládeže na ostrově Utoya.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní budovy v centru Osla, kde Anders Behring Breivik loni 22.července nejprve odpálil bombu a po výbuchu, který zabil osm lidí, přejel na ostrov Utøya.

Vládní budovy v centru Osla, kde Anders Behring Breivik loni 22.července nejprve odpálil bombu a po výbuchu, který zabil osm lidí, přejel na ostrov Utøya. | Foto: Filip Jandourek

„Když jsme pospolu, nenávist nemůže zvítězit. Dokázali jsme, že láska je silnější než nenávist,“ zdůraznil při pietní vzpomínce na národní tragédii v centru Osla lídr mladých sociálních demokratů Mani Hussaini.

Masový vrah Breivik, který podle vlastních slov při zabíjení trestal levici za přílišnou vstřícnost k přistěhovalcům, dostal maximální 21letý trest vězení s možností doživotního prodlužování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Norové uctili památku obětí masového vraha. V Oslu se v den čtyřletého výročí otevřelo také muzeum Breivikova zločinu

Nedávný nezávislý audit upozornil, že bezpečnostních složky státu dnes nejsou na teroristický čin v Breivikově stylu o nic lépe připravené.

Na místě prvního útoku v centru Osla začalo v den výročí fungovat také muzeum Breivikova zločinu. Muzeum vyrostlo na podnět norské vlády.

Sídlí v prvním patře výškové budovy, která byla sídlem úřadu premiéra a pod kterou Breivik odpálil podomácku vyrobené výbušniny nastražené v pronajatém autě.

Mezi vystavenými exponáty budou mimo jiné části onoho vozidla, falešný policejní průkaz i odznaky, se kterými Breivik po vraždění v Oslu pronikl na ostrov Utoya, kde krveprolití završil.

Vláda i někteří pozůstalí centrum obhajují jako místo paměti na událost, která nesmí být zapomenuta. Mnozí Norové by ale Breivika raději vytěsnili.

„Je smutné, že útočník dostává pozornost, o níž vždy usiloval,“ posteskl si manžel ženy, kterou v roce 2011 zabil výbuch v Oslu.

Breivik o sobě ale dává vědět sám i proti vůli jiných lidí. Nedávno vznesl stížnost k soudu proti své prakticky totální izolaci ve vězení, která podle něj odporuje Evropské úmluvě o lidských právech.

„Norové byli naivní a nemyslím, že to tak zůstane i po osudném 22. červenci. Norové si teď už nemohou myslet, že jim nehrozí žádné nebezpečí,“ tak glosoval smutnou událost dva měsíce po Breivikových útocích obyvatel Osla Richard.

Památník Breivikových obětí je také na ostrově Utoya, kde před čtyřmi lety zabil 69 lidí. Je to půltunový kovový kruh s vyrytými jmény obětí, zavěšený mezi borovicemi.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme