Norové už mají dost zpráv o Andersi Breivikovi, soud s ním je ale zajímá

Už zítra začne v Norsku soud s teroristou Andersem Breivikem, který loni 22. července odpálil bombu před vládní budovou v Oslu. Následně pak na ostrově Utoya střílel na účastníky soustředění mladých sociálních demokratů. Celkem má na svědomí 77 lidských životů, stovky raněných a tisíce psychicky pošramocených lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Breivik u soudu, který rozhodoval o jeho prodloužení vazby | Zdroj: Reuters

V Norsku se od loňského útoku naštěstí nic nezměnilo, Norové zůstali tak, jak slibovali, sami sebou. Jsou stále velmi otevření a přátelští.

To samozřejmě neznamená, že by na nich masakr nezanechal stopy, ale rozhodli se proti takové nenávisti bojovat svou lidskostí. Lidé jsou tu hrdí třeba na to, že politici neposilovali bezpečnost na úkor lidských práv jako třeba ve Spojených státech po 11. září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Oslu Ondřej Bouda mluví o soudu s Andersen Breivikem ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Anders Breivik je v Norsku stále „událostí číslo jedna“ v mnoha obměnách, ale prakticky jde stále o totéž. Každé noviny mu každodenně věnují několik stránek.

Nikoho asi nepřekvapí, že Norové už toho mají dost. Univerzita v Bergenu udělal zajímavý průzkum, z něhož vyplývá, že dvě třetiny lidí si myslí, že se této události média věnují až příliš. Stejný pocit sdílí i řada novinářů.

Soud s Andersen Breivikem Nory ale zajímá. Chtějí znát odpověď na to, zda je Breivik příčetný nebo ne, nebo proč došlo k tolika chybám při policejním zásahu proti teroristovi. To by měla vysvětlit zvláštní vyšetřovací komise, jejíž zpráva se očekává až v létě.

Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme