Norská daň nemoci šílených krav

Norsko zaznamenalo svou vůbec první lidskou oběť s vážným podezřením na diagnózu velmi blízkou nemoci šílených krav (BSE). V norském hlavním městě o tom informoval deník Aftenposten. Podle vrchní lékařky z nemocnice Akers v Oslo byla zatím u pacienta, který zemřel minulý týden, diagnostikována lidská obdoba BSE, tzv. Creutzfeldt-Jakobova nemoc. Až konečná pitva však definitivně potvrdí, zda skutečnou příčinou úmrtí opravdu byla BSE, jež se může ze zvířecího masa přenášet na lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle listu byl zemřelý norský muž často na cestách v zahraničí a právě tam se mohl nemocí šílených krav nakazit při konzumaci masa. V Norsku samém přitom přítomnost BSE v hovězím mase nikdy zjištěna nebyla.

Případy přenesení nákazy BSE na osoby prostřednictvím masa byly zatím podle zprávy Evropské unie konstatovány v devíti západoevropských zemích: v Británii, Irsku, Belgii, Lucembursku, Holandsku, Francii, Portugalsku, Švýcarsku a Dánsku.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme