Norská dělnická strana ztratila majoritní postavení

Norské parlamentní volby přinesly vládnoucím sociálním demokratům hořkou porážku. Dělnická strana sice získala nejvíce hlasů, předběžným ziskem 24,3 procenta hlasů ale jednoznačně ztrácí své dominantní postavení, které si držela po celé minulé století. Zvolit nový parlament přišlo zhruba 74 procent ze 3,3 miliónu oprávněných voličů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ti se očividně odklonili od autorů svého vysoce propracovaného systému sociálního státu, za který ale platí vysokým daňovým zatížením.

Parlamentní volby v Norsku přinesly podle předběžných výsledků sociálním demokratům nejhorší výsledek od roku 1927. Vládnoucí sociální demokraté přiznali volební porážku. Premiér Stoltenberg řekl, že strana bude analyzovat výsledek voleb a bude se snažit obnovit důvěru voličů. Sociálně demokratický premiér dále oznámil, že vláda zatím nebude odstupovat. Výborného výsledku dosáhla pravicová strana Höyre. Stává se opět silnou politickou stranu, která má vládní ambice. Höyre chce podle svého předsedy snížit daně a modernizovat Norsko. K tomu ale bude potřebovat podporu dalších stran.

Vše nasvědčuje tomu, že "černého petra" v povolebních jednáních má v rukou křesťanská lidová strana. Její předseda Bondevik stále doufá, že se mu podaří vytvořit vládu středu. Pokud ne, pravděpodobně bude záležet právě na něm, zda Norsko bude mít vládu, ve které dominují sociální demokraté nebo pravicová strana Höyre. Norsko v každém případě čekají komplikovaná povolební jednání.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Emira Holmeyová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme