Norská ministryně spravedlnosti podala demisi. Chce tím zabránit pádu vlády

Norská ministryně spravedlnosti Sylvi Listhaugová rezignovala na svou funkci, aby zabránila pádu středopravé menšinové vlády. Parlament v úterý měl hlasovat o vyslovení nedůvěry této političce z protiimigrační Strany pokroku kvůli jejímu kontroverznímu výroku na adresu opoziční Dělnické strany, kterou obvinila, že jsou pro ni práva teroristů důležitější než bezpečnost země.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norská ministryně spravedlnosti Sylvi Listhaugová | Zdroj: Reuters

Tvrzení vyvolalo v Norsku rozsáhlé kritiky, protože Dělnická strana byla v roce 2011 hlavní obětí teroristického útoku spáchaného pravicovým extremistou Andersem Behringem Breivikem.

Dánská ministryně sklidila kritiku za fotku s dortem. Slavila předpisy omezující přistěhovalce

Číst článek

Premiérka Erna Solbergová již dříve uvedla, že pokud bude většina poslanců parlamentu hlasovat proti Listhaugové, vyzve k hlasování o důvěře celé vládě. Hlasování o vyslovení nedůvěry Listhaugové žádalo šest opozičních stran a bylo téměř jisté, že ministryně důvěru nedostane.

Listhaugová možnému pádu vlády zabránila svou úterní demisí. Zdůvodnila ji tím, že nemůže dovolit, aby strana přišla kvůli jejímu odchodu o moc. Pravicově populistická Strana pokroku tvoří norskou menšinovou vládu společně s Konzervativní stranou Höyre a Liberální stranou Venstre.

V roce 2011 zabil terorista Breivik při pumovém útoku v centru metropole Oslo osm lidí a následně postřílel 69 účastníků mládežnického tábora Dělnické strany na nedalekém ostrově Utöya. Šlo o nejhorší násilí, které Norsko zažilo od druhé světové války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme