Norská prokuratura obžalovala Anderse Breivika z terorismu

Z teroristických činů obžalovala norská prokuratura atentátníka Anderse Breivika. Třiatřicetiletého muže obvinila podle očekávání na základě norského protiteroristického zákona. Ten se vztahuje na násilné činy, které narušují klíčové funkce vlády nebo šíří strach mezi obyvateli skandinávské země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Breivik u soudu v norském Oslu | Zdroj: ČTK

Podle obžaloby bylo Breivikovým cílem narušit základní funkce ve společnosti a vyvolat strach mezi obyvatelstvem.

Celý obžalovací spis má 19 stran a popisují se v něm detailní události z osudného pátku 22. července 2011 – jak Anders Breivik nastražil bombu, kterou sám vyrobil a jak se potom přesunul na ostrov Utoya, kde se vydával za policistu a vraždil mladé lidi.

Obžaloba uvádí, že nejvyšší počet obětí je ve věkové kategorii 14 až 19 let, a to 34 mrtvých. Ve spisu jsou uvedena jména všech, kteří přišli o život a těch, co utrpěli největší zranění. Je to 119 jmen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Norsku Emira Holmeyová mluví o obžalobě Anderse Breivika z teroristických činů v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Všichni ostatní, kteří byli ohroženi na životě a utrpěli menší fyzická zranění, nejsou konkrétně jmenováni. To vyvolává kritiku z řad jejich obhájců. Jedná se asi o 600 až 800 osob.

Podle státních zástupců, kteří obžalobu vypracovali, by ale bylo nezvladatelné uvést všechna jména. Znamenalo by to, že soudní proces by se mohl táhnout několik let.

Dříve se spekulovalo o tom, že by Breivik mohl být obžalován i kvůli zločinům proti lidskosti, to teď ovšem není aktuální. Podle prokuratury protiteroristický zákon nejlépe pokrývá zločiny, kterých se Breivik dopustil. Hrozí mu tak 21 let vězení, bude-li shledán příčetným.

„Může připadat v úvahu i výjimečný, třicetiletý trest žaláře,“ řekl norský spolupracovník Českého rozhlasu Yngvar Brehma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Emira Holmeyová mluvila o procesu s Andersen Breivikem také v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Anders Breivik se s obsahem obžaloby seznámil dnes dopoledne. Těsně poté jeho obhájci řekli, že byl klidný a koncentrovaný, ostatně jako vždycky, a že nechce obžalobu komentovat nyní, ale až při soudním procesu.

Pokud jde o trest navrhovaný pro Anderse Breivika, obžaloba vychází z posudku psychiatrů, podle kterého je Breivik nesvéprávný, a nemůže tedy podle norských zákonů nést trestní odpovědnost. Obžaloba navrhuje nucené léčení v psychiatrické léčebně.

Zároveň ale státní zástupci zdůrazňují, že se toto může změnit. Soud letos rozhodl o vypracování nového posudku poté, co ten původní byl podroben ostré kritice, a to jak z řad odborníků, tak i obhájců obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Norský spolupracovník Českého rozhlasu Yngvar Brehma mluví o chystaném soudním procesu s Andersem Breivikem ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Není tedy zcela vyjasněné, zda Breivik je duševně zdravý nebo nemocný. Nový posudek se musí vypracovat do 16. dubna, kdy začíná soudní proces, který potrvá deset týdnů.

Breivik zpočátku odmítal s novým týmem psychiatrů spolupracovat. Původní posudek je podle něho z 80 procent chybný a psychiatrům nevěří. To si ovšem nakonec rozmyslel a vede s nimi rozhovory.

Vedle toho je podroben i kontinuálnímu pozorování ve speciálně vybudované místnosti, která má asi 60 metrů čtverečních. Zde se ve sledován střídá deset zdravotnických pracovníků. Pozorování probíhá už týden a soud povolil, že maximálně může trvat čtyři týdny.

Breivik loni v létě v Oslu a na ostrově Utoya zabil celkem 77 lidí. Ke svým činům se přiznal, odmítl ale, že by byl za masakr trestně odpovědný.

Emira Holmeyová, Martina Hanáčková, Veronika Sedláčková, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme