Norská tajná policie sledovala střelce Breivika už v březnu

Norský šílený střelec Anders Breivik, který při dvou pátečních útocích v Oslu zabil nejméně 78 lidí, měl zřejmě dva další komplice. Norská policie pátrá po dalších informacích. Zatím doporučila premiérovi Jensovi Stoltenbergovi, aby nezveřejňoval místo, na kterém v těchto dnech pobývá. Detektivové pracují totiž i s premisou, že útoky byly zamířeny hlavně na jeho osobu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslo, pieta

Oslo, pieta | Zdroj: Reuters

Breivik totiž u soudu řekl, že spolupracoval s dvěma dalšími extremistickými buňkami. Policie ale později vysvětlila, že jeho výpovědi se stále mění. Střídavě tvrdí, že pracoval sám, nebo že měl komplice. Není jasné, zda nejde o zdržovací taktiku. I to byl jeden z důvodů, proč včerejší slyšení nebylo veřejné, aby uniklé informace nevarovaly možné komplice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo v Oslu Ondřej Bouda v Ranním Radiožurnálu.

Norská policie odmítla, že by na ostrov Utöya dorazila při pátečních hrozivých událostech pozdě. Na místo se přesouvala auty i po vodě. Hájí se tím, že v metropoli nemá k dispozici vrtulník, i když o něj v minulosti žádala. Atentátník Anders Breivik tak měl více než hodinu, aby postřílel nejméně 68 lidí.

Útočník se včera k explozi ve vládní čtvrti v Oslu a střelbě na mládežnickém táboře na ostrově Utöya přiznal. Vinu za smrt 76 lidí ale necítí. Soud na něj uvalil osmitýdenní vyšetřovací vazbu, z toho čtyři týdny v úplné izolaci.

Breivik, který se hlásí k pravicovému extremismu, byl v hledáčku tajné policie už v březnu. V norské televizi NRK to potvrdila šéfka tajné policie Janne Kristiansenová. Breivik zaplatil jistému polskému prodejci za chemikálie a kvůli obchodu se pak objevil na příslušných seznamech.

To ale podle Kristiansenové nebylo dostačující k tomu, aby se dostal pod aktivní dohled. Část chemikálií, které legálně pořídil z několika zdrojů, nakonec Breivik použil k výrobě výbušnin.

Norové uctili památku obětí masovými pochody

Útočník se myslí, že svým činem zachrání Evropu před imigranty a multikulturalismem. Doufá, že další lidé půjdou v jeho šlépějích. Norové ale dali jasně najevo, že o takovou pomoc nestojí.

Na večerní demonstraci proti násilí se v přístavu v Oslu sešlo podle policie minimálně 100 tisíc lidí. Podobné akce se konaly i v dalších městech. Na podiu se střídali řečníci a hudební vystoupení.

Anders Behring Breivik odjíždí v policejním autě od soudu. | Foto: Reuters

Snad každý si s sebou přinesl květinu, většinou růže, které se staly symbolem této tragédie. A spolu s potleskem je zvedaly nad hlavu. Pohled na vlnící se les růží nad hlavami davu nenechal nikoho na pochybách, že Norové se navzdory smutku chtějí pravicovému extremismu postavit.

Na letní tábor sociálně demokratické mládeže na ostrově Utöya, kde Breivik v pátek střílel, jezdil v mládí často i norský premiér Jens Stoltenberg. Uvědomuje si proto, jaké trauma v mladých lidech po takové události může zůstat.

„Mnoho mladých lidí – náctiletých - vidělo, jak kdosi zabíjí jejich vrstevníky. A ten, kdo tam v tu chvíli nebyl a neviděl to, nemůže nikdy zcela pochopit, co se vlastně stalo. Tato smutná událost ve mně vzbudila sílu, která mi říká, že právě já zodpovídám za pomoc a za to, že se teď musím pokusit najít ten správný směr,“ zdůraznil premiér.

Martina Hanáčková, Ondřej Bouda, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme