Ropné společnosti mohou pokračovat v těžbě ropy v Arktidě. Norský soud zamítl stížnost ekologů

Soud v Oslu nevyhověl stížnosti ekologů a povolil norské vládě další těžbu ropy v Arktidě. Informuje o tom agentura Reuters.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná plošina (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Norské ministerstvo ropného průmyslu a energetiky vydalo před dvěma lety licence pro těžbu třinácti společnostem. Organizace Greenpeace a Mladí přátelé Země si ale u soudu stěžovaly, že rozhodnutí Norska je v rozporu s právem lidí na zdravé životní prostředí.

V Atlantiku a dalších vodách se zase bude těžit ropa, rozhodl Trump a zrušil Obamův zákaz

Číst článek

Soud v Oslu ale takové odůvodnění zamítl. Ekologickým organizacím také nařídil zaplatit soudní výlohy v přepočtu asi 1,5 milionu korun.

Povolení k těžbě získaly kromě norských ropných firem i americké těžební skupiny Chevron, ConocoPhillips a taky ruský gigant Lukoil.

Podle norského soudu ale ropná pole v Arktidě začnou být produktivní až v horizontu 10 až 15 let. Do té doby norská vláda stihne přijmout nová opatření, která budou těžbu regulovat.

Greenpeace a Mladí přátelé Země se poprvé ve svých žalobách odvolávali na ústavní zákony. Ve stížnosti tvrdily, že udělení nových licencí je v rozporu s pařížskou dohodou o klimatu, kterou Norsko podobně jako 194 dalších zemí podepsalo v roce 2015.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme