Norsko přidalo Českou republiku na seznam rizikových zemí. Po příjezdu je povinná karanténa

Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit deset dní v karanténě. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na sdělení norského institutu veřejného zdraví. Ten zařadil Česko společně s Francií, Švýcarskem a Monakem do „červené kategorie“ na svém takzvaném semaforu kvůli nepříznivému vývoji jejich epidemické situace. Změny budou platné od páteční půlnoci.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na norském seznamu rizikových zemí je Česko spolu s Francií, Švýcarskem a Monakem. | Foto: Caitlin Ochs | Zdroj: Reuters

Institut zároveň doporučuje Norům cestovat do těchto čtyř zemí jen v nezbytných případech. Výstraha se týká rovněž některých regionů sousedního Švédska.

Po příjezdu desetidenní karanténa: Norsko zvažuje, že zařadí Česko a Švýcarsko do ‚červené‘ kategorie

Číst článek

Norsko zrušilo povinnost izolace pro osoby přijíždějící z České republiky teprve v půlce července. Institut veřejného zdraví dovoluje volné cestovaní do země lidem ze států, které v posledních dvou týdnech zaregistrovaly méně než 20 potvrzených případů nákazy koronavirem na 100 000 obyvatel a zároveň v nich byl průměr pozitivních výsledků všech provedených testů pod pěti procenty.

Jelikož v Česku se ukazatele pohybovaly nad touto hranicí, varoval institut již v pondělí, že by zemi mohl zařadit do „červené kategorie“.

Situaci týkající se nákazy koronavirem ve státech Evropské unie, schengenského prostoru bez kontroly na vnitřních hranicích a Evropského hospodářského prostoru hodnotí norský zdravotní institut každé dva týdny, a pokud je to třeba, i častěji. Rozhodnutí o tom, kterých zemí se bude při příjezdech týkat karanténa, přijímá norská vláda na základě jeho hodnocení.

Norsko s 5,4 miliony obyvatel dosud zaregistrovalo podle Univerzity Johnse Hopkinse 9409 nakažených koronavirem a s covidem-19 tam zemřelo 256 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme