Těla českých horolezců zůstávají na úpatí Trollveggenu, norským záchranářům se je nedaří vyzvednout

Norští záchranáři se v úterý večer dostali k tělům dvou českých horolezců, která byla v pondělí z vrtulníku lokalizována na kolmé skalní stěně Trollveggen (Stěna trollů) na západě Norska. Záchranáři potvrdili, že horolezci jsou mrtví, těla se jim ale nepodařilo vyzvednout. Informoval o tom norský list Aftenposten. V oblasti v současné době vládne špatné počasí a podle aktuálních zpráv bude vyprošťování moci pokračovat nejdříve ve čtvrtek.

Oslo (Aktualizováno: 13:33 31. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská stěna Trollveggen v Norsku | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

„V oblasti je špatné počasí s mlhou a deštěm, a dokud tomu tak bude, nemůže se nový pokus o přepravu těl horolezců z místa neštěstí uskutečnit,“ řekl NTB Roar Fylling z policie provincie Möre og Romsdal, kde se skalní stěna Trollveggen nachází.

Norská policie ukončila pátrání po dvou českých horolezcích, podle ní jsou oba po smrti

Číst článek

Podle norské veřejnoprávní televize NRK nepříznivé počasí se silným vichrem a deštěm a hrozba padajícího kamení zmařily již v úterý večer snahy záchranářů o přepravu těl ze stěny. Meteorologické podmínky se v oblasti zatím nezlepšily, takže ve středu nelze nový pokus o vyzvednutí těl provést, sdělila v poledne televize NRK s odvoláním na policii.

Skupina norských horských záchranářů se o přepravu těl ze stěny Trollveggen pokoušela již v úterý. Tehdy záchranáři letecky dorazili do bezpečné zóny u stěny Trollveggen, odkud postupovali k místu, kde se nacházejí mrtví.

Akce byla pečlivě připravena, protože se jedná o náročný lezecký výstup a horolezce navíc ohrožuje padající kamení, napsala na svých stránkách norská veřejnoprávní televize NRK. Kolem úterních 18.30 dorazila záchranná skupina k tělům českých horolezců, která měla být pomocí lana z vrtulníku z místa vyzdvižena. Ve 21.30 ale byla operace přerušena.

Zkušení horolezci stěnu znali

„Rozhodla o tom posádka helikoptéry. V daném okamžiku považovala pokračování akce za nebezpečné. O vyzdvižení těl se pokusí znovu, až k tomu budou vhodné podmínky,“ sdělil vedoucí záchranné operace z řad policie Per Age Ferstad. „Akce bude pokračovat nejdřív ve středu dopoledne,“ dodal dříve.

Srážka s medvědem i jedovatý mravenec. Pojištovny za Čechy v cizině často řeší kuriózní případy

Číst článek

Podle televize NRK se dva čeští horolezci vydali na stěnu Trollveggen nad údolím Romsdalen minulý čtvrtek. S příbuznými byli domluveni, že je budou kontaktovat v sobotu, ale neudělali to. Jejich blízcí se proto v pondělí ráno obrátili na českou ambasádu a norské úřady. Policie našla auto obou Čechů u návštěvnického centra u Trollveggen. Oba byli zkušení horolezci a na stěně nebyli poprvé, uvedla televize NRK.

Podle norských médií byla těla lokalizována v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne na dolním okraji stěny.

„České velvyslanectví obdrželo informaci, že pátrání z helikoptéry odhalilo v těžce přístupném terénu dvě těla bez známek života. S vysokou pravděpodobností jde o pohřešované muže, vyzvednutí těl však nějakou dobu potrvá. Teprve potom může proběhnout identifikace a vyšetření důvodu úmrtí, kterým mohl být pád během náročného horolezeckého sestupu,“ sdělil v úterý mluvčí Černínského paláce Robert Řehák.

Stěna Trollveggen měří 1700 metrů, z nichž 1000 je kolmých. V Evropě jde o nejvyšší stěnu tohoto typu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme