Přednostní projednání pro kauzu bratrů Michalákových. Evropský soud by mohl rozhodnout do půl roku

Případ Evy Michalákové putuje před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Kauzu, při níž Michalákové odebral norský sociální úřad Barnevernet její dva syny Davida a Denise, zařadil štrasburský soud k takzvanému přednostnímu projednání. Během tří až šesti měsíců by pak mělo být známo rozhodnutí. Stále však existuje možnost, že soud celý případ smete se stolu.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle bývalé poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové, která Michalákovým poskytuje právní poradenství, chce Evropský soud pro lidská práva zařadit případ k přednostnímu projednání, informoval ve středu server iDNES.cz. Kdy přesně se začne celou věcí zabývat, ale zatím jasné není.

'Já rozhoduji.' Otec bratrů Michalákových tvrdí, že souhlasil s norským občanstvím pro syna

Číst článek

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský rozhodnutí soudu ve Štrasburku přivítal a dodal, že případy zařazené k přednostnímu projednání bývají většinou projednávány během tří až šesti měsíců. „Ukazují to zkušenosti z jiných případů,“ vysvětlil.

Shledá-li Evropský soud pro lidská práva pochybení na straně Norska, může rozhodnout o pokutě jako kompenzaci poškozené rodině. Dále však jeho pravomoci nesahají a nemůže tak přimět Norsko, aby chlapce vrátilo zpět Michalákové.

Zdechovský si nicméně myslí, že pokud soud rozhodne ve prospěch Michalákové, dostane Norsko velký signál k tomu, aby přehodnotilo přístup například k setkávání dětí s matkou.

Norský soud v minulosti zamítl odvolání Evy Michalákové, která nesouhlasila s rozhodnutím soudu, podle kterého ztrácí rodičovská práva k oběma synům. Michaláková se proto rozhodla řešit případ u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

mis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme