Dvě jeřábové lodě, pět až šest dní práce. Norsko začalo vyzvedávat z moře potopenou fregatu

Dvě jeřábové lodě začaly v úterý časně ráno vyzvedávat z moře fregatu norského námořnictva, která se v listopadu u západního pobřeží Norska srazila s ropným tankerem a téměř celá se potopila. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na norskou armádu.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě jeřábové lodě začaly v úterý časně ráno vyzvedávat z moře fregatu norského námořnictva, která se v listopadu u západního pobřeží Norska srazila s ropným tankerem a téměř celá se potopila | Foto: NTB Scanpix/Vidar Ruud | Zdroj: Reuters

Vyzdvihování fregaty Helge Ingstad by podle očekávání mělo trvat pět až šest dní za předpokladu, že bude operaci přát počasí. „Práce musejí být synchronizované, takže jeřáby musejí být naprosto stabilní,“ uvedla norská armáda v prohlášení.

Po návratu ze cvičení NATO se srazila norská fregata s tankerem. Naklání se a hrozí jí potopení

Číst článek

Podle plánu by 134 metrů dlouhá fregata měla být naložena na nákladní člun a následně dopravena na námořní základnu. Tam experti posoudí, zda bude možné fregatu zařazenou do služby v roce 2009 opravit, anebo bude nutné ji nahradit novou.

Helge Ingstad je jednou z pěti fregat třídy Fridtjof Nansen norského královského námořnictva, které jsou vybaveny americkým zbraňovým systémem Aegis a multifunkčním radarem SPY-1F. Norské ministerstvo obrany fregatu Helge Ingstad hodnotí na 190 milionů eur (4,9 miliardy Kč).

K nehodě plavidla došlo v listopadu, kdy se válečná loď vracela ze cvičení NATO Trident Juncture. Poblíž západonorského města Bergen do ní narazil velký tanker Sola TS plující pod maltskou vlajkou. Fregata byla těžce poškozena a částečně se potopila.

Při incidentu utrpělo zranění osm lidí. Nehoda si rovněž vyžádala přerušení provozu ropného terminálu Sture, u kterého se lodě srazily.

Vyzdvihování fregaty Helge Ingstad by podle očekávání mělo trvat pět až šest dní za předpokladu, že bude operaci přát počasí | Foto: NTB Scanpix/Vidar Ruud | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme