Heroin zdarma. Norská vláda chystá program, jak zlepšit život těžkým narkomanům

Norsko připravuje testovací program, v jehož rámci bude 400 silně závislým narkomanům poskytován zdarma heroin. Informoval o tom list Aftenposten, podle něhož by tento zkušební projekt měl začít v roce 2020 nebo 2021.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministr zdravotnictví Bent Höie už v lednu řekl, že se hodlá zabývat možností pokusně zavést asistovanou léčbu nejtěžších případů drogově závislých osob heroinem. Cílem je zlepšit životní podmínky nejvíce postižených lidí, potvrdila v pátek uvedený záměr vláda.

Problém s drogami se začíná objevovat i v Africe. V Americe jsou největším problémem léky na předpis

Číst článek

„Chceme pomáhat těm závislým osobám, které jsou obtížně dosažitelné, těm, které nejsou součástí programu LAR, tedy rehabilitace pomocí medikamentů, a které se obtížně léčí,“ vysvětlil podle deníku Aftenposten ministr zdravotnictví smysl záměru.

O tom, kterým drogově závislým osobám bude program navrhnut a jakým způsobem se jim bude heroin poskytovat, rozhodne zdravotnický úřad. Jeho úkolem také bude zjistit ekonomické dopady projektu.

Podobné kontroverzní terapie s využitím heroinu již byly schváleny nebo se testují ve Švýcarsku, Nizozemsku a Dánsku, napsala agentura AFP. Jejich stoupenci tvrdí, že vedle zlepšení kvality života a snížení úmrtnosti narkomanů také umožňují snížit trestnou činnost a s tím související náklady.

Norsko patří podle AFP mezi evropské země s nejvyšším počtem lidí, kteří zemřeli na předávkování drogami. V roce 2015 to bylo 81 úmrtí na milion obyvatel. Smutné prvenství patří Estonsku se 132 úmrtími na milion obyvatel. Za ním následuje s 88 úmrtími Švédsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme