Norským záchranářům se po pěti dnech podařilo vyzvednout těla dvou českých horolezců

Norští záchranáři v pátek odpoledne s pomocí helikoptéry vyzvedli těla dvou českých horolezců, kteří zahynuli na skalní stěně Trollveggen (Stěně trollů) na západě země. Na svém webu o tom informovala policie. Příbuzní ztratili s horolezci kontakt před týdnem, v pondělí pak záchranáři z vrtulníku těla lokalizovali, kvůli špatnému počasí ale s jejich vyproštěním museli počkat.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská stěna Trollveggen v Norsku | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Policie uvedla, že vyzvednutí těl bylo mimořádně náročné. Bylo nutné zajistit především bezpečnost záchranářů. Úřady podnikly několik pokusů dostat se k mrtvým horolezcům, což se v úterý záchranářům podařilo, těla ale nebylo možné z hory kvůli dešti a silnému větru snést. Také v pátek operaci narušila mlha, helikoptéra proto musela na start vyčkat do odpoledne.

Těla českých horolezců zůstávají na úpatí Trollveggenu, norským záchranářům se je nedaří vyzvednout

Číst článek

Mrtvou dvojici nyní budou identifikovat příbuzní, sdělila policie.

Podle televize NRK se dva čeští horolezci vydali na skalní stěnu nad údolím Romsdalen minulý čtvrtek. S příbuznými byli domluveni, že je budou kontaktovat v sobotu, což se nestalo. Jejich blízcí se proto v pondělí ráno obrátili na českou ambasádu a norské úřady. Policie našla auto obou Čechů u návštěvnického centra u Trollveggen. Oba byli zkušení horolezci a na stěně nebyli poprvé, uvedla televize NRK.

Stěna Trollveggen měří 1700 metrů, z nichž 1000 je kolmých. V Evropě jde o nejvyšší stěnu tohoto typu. Podle legendy stěnu tvoří trollové, kteří se účastnili svatby; tak dobře se bavili, že zapomněli na svítání a zkameněli, když je zasáhl první sluneční paprsek.

Stěna je součástí hory Trollryggen, kde v červenci 1973 zahynulo pět českých horolezců. Jak uvádí web horyinfo.cz, skupina pěti sportovců z Liberce a Jablonce se tehdy nevrátila z výstupu východním pilířem hory a jejich těla byla nalezena až po téměř týdenním pátrání. Přesnou příčinu neštěstí se nikdy nepodařilo zjistit, mohla je zasáhnout lavina kamení, nebo jeden z horolezců uklouzl a strhl ostatní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme