Norsko, Japonsko a Island žádají obnovení lovu velryb

Tradiční velrybářské země žádají zrušení zákazu lovu kytovců. Norsko, Japonsko a Island se snaží prosadit svůj požadavek na zasedání Mezinárodní velrybářské komise v Londýně. Ta ale hned v úvodu jednání pozastavila Islandu hlasovací práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Island z komise vystoupil před devíti lety na protest proti moratoriu na lov velryb z roku 1986 a požádal o opětovné přijetí před měsícem. Pozorovatelé hlásí, že hněvivý útok Islandu na údajně ilegální rozhodnutí o pozastavení jeho hlasovacích práv by mohl ztížit snahy o zrušení moratoria, o které se zasazují země prosazující obnovení lovu velryb, například Japonsko a Norsko.

38 hlasujících členů je téměř rovnoměrně rozděleno mezi stoupence moratoria a těmi, kdo navrhují jeho zrušení, přičemž je zapotřebí dvoutřetinové většiny pro schválení návrhu, proti zrušení moratoria jsou mezi jinými Spojené království, Austrálie a Spojené státy.

Markéta Kaclová, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme