Útok v městě Kongsberg nese známky teroristického útoku, oznámily norské bezpečnostní služby

Středeční útok v norském městě Kongsberg, při němž zahynulo pět lidí, nese známky teroristického činu. Podle agentury AFP to uvedly norské bezpečnostní služby. Dánský občan, který je z vraždění podezřelý, podle policie konvertoval k islámu. Policie uvedla, že ho znala a o jeho možné radikalizaci věděla.

Oslo (Aktualizováno: 14:30 14. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník ve středu večer zabil ve městě Kongsberg pět lidí a další dva zranil | Zdroj: Reuters

Sedmatřicetiletý muž, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi. Ve středu večer byl zadržen a předběžně obviněn. Podezřelý podle policie jednal sám.

Lukem na jihovýchodě Norska útočil třicetiletý občan Dánska. V minulosti konvertoval k islámu

Číst článek

„Útok v této fázi vypadá jako teroristický čin. Jaké byly jeho motivy, objasní v detailnější podobě vyšetřování,“ uvedla norská tajná služba s tím, že podezřelý je pro ni z minulosti známý. Stupeň ohrožení terorismem v Norsku se podle PST v souvislosti s útokem nemění.

Regionální policejní šéf Ole Bredrup Saeverud předtím na tiskové konferenci prohlásil, že již dříve existovaly obavy z možné radikalizace podezřelého. „Tyto obavy jsou z roku 2020 i z předchozí doby. Letos jsme o něm hlášení neměli,“ řekl Saeverud. „Mezi oběťmi jsou čtyři ženy a jeden muž ve věku mezi 50 a 70 roky,“ dodal.

„Útoky na náhodné kolemjdoucí na veřejných místech jsou opakujícím se postupem islamistů, kteří páchají na Západě teroristické činy,“ konstatovala tajná služba.

Prokurátorka Ann Irén Svaneová Mathiassenová uvedla, že „zadržený byl v noci na dnešek (čtvrtek) vyslechnut a přiznal se k určitým faktům souvisejícím s případem“. „Uvidíme, zda oficiálně přizná vinu,“ dodala Mathiassenová.

Nový Zéland přijal nový protiteroristický zákon, reaguje na útok extremisty v Aucklandu

Číst článek

Pět mrtvých

Útočník ve středu večer zabil ve městě Kongsberg, které se nachází nedaleko metropole Osla, pět lidí a další dva zranil. Oba zranění jsou na jednotce intenzivní péče, nejsou ale v ohrožení života, píšou norská média.

První hlášení o muži s lukem a šípy, který střílí po lidech, přišlo v 18.13. Několik lidí bylo usmrceno v supermarketu Coop Extra. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který byl v tu chvíli mimo službu.

Útočník se pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18.47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.

Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP. Podle norských médií byl podezřelý v minulosti obviněn z loupeže a z držení drog. Minulý rok místní soud rozhodl, že se po dobu šesti měsíců nesmí stýkat s rodiči, protože jednomu z nich vyhrožoval, že ho zabije.

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti také dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme