Norská ministryně zahraničí oznámila, že za kybernetickým útokem na parlament stojí Rusko

Za srpnovým kybernetickým útokem na norský parlament stálo Rusko, uvedla v úterý norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová. Hackeři tehdy načas získali přístup do elektronické komunikace některých poslanců a jejich asistentů. Ruské velvyslanectví v Oslu obvinění označilo za provokaci.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová oznamuje, že na základě informací, které má vláda k dispozici, dospěli k závěru, že za kybernetickým útokem na parlament stojí Rusko | Foto: NTB | Zdroj: Reuters

Na základě informací, které má vláda k dispozici, jsme vyhodnotili, že za těmito aktivitami stálo Rusko, citovala agentura Reuters z prohlášení šéfky diplomacie severského státu. Toto je závažný incident a dotýká se nejdůležitější demokratické instituce, dodala.

Na norský parlament zaútočili hackeři, dostali se do e-mailů

Číst článek

Norské bezpečnostní složky zaznamenaly kybernetický útok na emailové účty malého počtu poslanců a zaměstnanců parlamentu 24. srpna. Pomocí okamžitých opatřeníse sice podařilo útok zastavit, ukradeno bylo nicméně různé množství dat norských poslanců a jejich asistentů. Původce útoku úřady tehdy neoznámily.

Ministerstvo zahraniční neuvedlo, zda Norsko hodlá učinit odvetná opatření, například ve formě vyhoštění někoho z ruských diplomatů v zemi.

Ruské velvyslanectví v Oslu později označilo obvinění za záměrnou provokaci, poškozující bilaterální vztahy. Oslo podle něj nepodložilo své tvrzení důkazy a ambasáda obvinění považuje za nepřijatelné, uvedla agentura Reuters.

Norsko je členem Severoatlantické aliance a v oblasti Arktidy sdílí s Ruskem krátkou společnou hranici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme