Podezřelý ze střelby v norské mešitě stráví měsíc ve vyšetřovací vazbě. Podle policie šlo o terorismus

Muž podezřelý ze sobotního pokusu o útok v mešitě poblíž norského hlavního města Osla a z vraždy své nevlastní sestry zůstane ve vazbě příští čtyři týdny, kdy bude probíhat vyšetřování. Podle agentury Reuters o tom v pondělí rozhodnul soud v Oslu. Policie čin Philipa Manshause vyšetřuje jako terorismus.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie útok Philipa Manshause v mešitě vyšetřuje jako terorismus. | Foto: DEG | Zdroj: Reuters

Philip Manshaus, který v pondělí stanul před soudem s tmavými stíny kolem očí a s ranami na obličeji a na krku, prostřednictvím svého právníka sdělil, že je nevinný a že žádá o propuštění na svobodu. V soudní síni celou dobu mlčel a jen několikrát se pousmál.

Norská policie vyšetřuje střelbu v mešitě jako pokus o teroristický útok. Pachatele přemohli sami věřící

Číst článek

Žalobci pro Manhause požadují ve vazbě kompletní izolaci, včetně zákazu návštěv a korespondence. „Vyšetřování je v počátečních fázích a podezřelý policii zatím nepodal uspokojivé vysvětlení,“ uvedla norská policie podle americké stanice CNN.

Očití svědci uvedli, že Manshaus v sobotu vstoupil do mešity s několika zbraněmi. Následně ho ale přemohl 65letý věřící, jemuž se podařilo útočníkovi zbraně odebrat. Útok si tak nevyžádal žádné oběti na životech. Podle norské premiérky Erny Solbergové mělo jít o „přímý atak na norské muslimy“, informovala stanice CBS. Solbergová se chce podle svých slov zasadit o přijetí nového antidiskriminačního zákona, který by nenávist vůči muslimům potíral.

‚Válka ras‘

Policie několik hodin po útoku zveřejnila, že v domě podezřelého nalezla mrtvou 17letou dívku, která byla jeho nevlastní sestrou. „Soudíme, že se jedná o podezřelé úmrtí… Mrtvá má spojitost se zadrženým mužem,“ uvedl již dříve mluvčí policie Rune Skjold.

Jednadvacetiletý Manshaus podle policie šířil na internetu pravicově extremistické příspěvky. Před útokem údajně zanechal na internetovém fóru poselství hovořící o „válce ras“ a vyjadřující obdiv k pachateli březnového útoku na mešity na Novém Zélandu s 51 oběťmi na životech. Podle norského deníku Dagbladet Manhaus na internetu uvedl, že se cítí být „vyvolený svatým Brentonem Tarrantem“. Dosud se však nepodařilo s jistotou určit, kdo je autorem tohoto textu, uvedla agentura AFP.

Proces s Manshausem, který dosud odmítá s vyšetřovateli hovořit, se podle Reuters zřejmě potáhne měsíce. V případě odsouzení za terorismus mu hrozí až 21 let vězení. Stejný trest může dostat i za vraždu.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme