Jeden člověk byl zraněn při střelbě v mešitě poblíž Osla. Policie pachatele dopadla

Nejméně jeden člověk utrpěl zranění při střelbě uvnitř mešity poblíž norského hlavního města Oslo. Pravděpodobný pachatel byl dopaden, uvedla norská policie. Další podrobnosti k útoku nesdělila. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie.

Oslo (Aktualizováno: 6:32 11. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norská policie pravděpodobného pachatele dopadla. | Zdroj: Reuters

„Jeden člověk byl zasažen. Nevíme, jak vážně byl zraněn. Podezřelý byl zatčen,“ napsala policie na twitteru. Později dodala, že informace o případných komplicích nemá. Mešita je v Baerumu, což je západní předměstí Osla.

„Jeden z našich věřících byl zasažen, střílel běloch v přilbě a v uniformě,“ řekl norským médiím představitel mešity. 

Chlap, který vypadal jako Nor a měl s sebou opakovací brokovnici a pistole, vstoupil do mešity a začal kolem sebe střílet,“ řekl a dodal, že zasažen byl pětasedmdesátiletý muž. Věřící v mešitě ale útočníka podle něj přemohli, a pak předali policii.

#Bærum. Ringeriksveien. al-Noor Islamic senter. Det har vært en skyteepisode inne i moskeen. En person er skutt. Ukjent skadeomfang på denne. En gjerningsperson er pågrepet. Politiet jobber på stedet.

16:42 – 10. 08. 2019

128 165

Norská tajná služba PST uvedla, že situaci sleduje, ale že „na vyvozování závěrů je zatím brzy,“ řekl televizi mluvčí tajné služby Martin Bernsen.

Policie později informovala o nalezení těla mrtvé ženy, která byla příbuznou zadrženého muže. „Soudíme, že se jedná o podezřelé úmrtí… Mrtvá má spojitost s dříve zadrženým mužem,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí policie Rune Skjold.

‚Umožnit humanitárním pracovníkům splnit poslání.‘ V Libyi má před muslimským svátkem být příměří

Číst článek

Agentura AFP dala sobotní střelbu v Baerumu do souvislosti s útoky na mešity, které mají na svědomí bílí extremisté - zejména ve Spojených státech a na Novém Zélandu. Tam letos v březnu střelec inspirovaný norským neonacistou Andersem Breivikem zabil 51 muslimů.

Pravicový extremista Breivik 22. července 2011 zaútočil nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla, kde jím nastražená bomba zabila osm lidí. Tím odpoutal pozornost a v převlečení za policistu se vydal na ostrov Utöya, kde v té době bylo více než 500 mladých lidí, z nichž 69 během hodinu a půl trvajícího řádění zastřelil.

Terčem několika útoků z řad norských pravicových radikálů se v minulosti stala i centrální mešita v Oslu, která byla postavena v roce 1977 a kterou navštěvuje více než 5000 věřících. Byla ovšem také svědkem sporů uvnitř samotné muslimské komunity. Před pěti lety Nor pákistánského původu napadl sekyrou a nožem imáma, který odsuzoval náboženský extremismus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme