Nory překvapila sněhová bouře. Úřady uzavřely školy a veřejná doprava ve městech kolabuje

Nový rok v Norsku začal až tak bíle, že to i jinak na sníh zvyklé Nory zaskočilo. Od silvestrovské noci napadlo místy až 110 centimetrů sněhu. V některých regionech proto úřady žádají lidi, aby raději nikam nevyráželi, protože sněhovou kalamitu se zatím nedaří zvládnout. Překvapení jsou i v regionech, které jsou dlouhodobě zvyklé na intenzivní nárazové závěje. Někteří Norové ovšem této situace využili a vyrazili do města na běžkách.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nory překvapila intenzita sněhových závějí

Na nejpostiženějších místech je pozastaven i svoz odpadků a doručování pošty | Zdroj: Profimedia

V návaznosti na závěje doporučují úřady nikam necestovat a pracovat z domova. Spousta hlavních dopravních komunikací je uzavřených, protože jsou neřešitelně zasněžené. Omezení se dotklo také veřejné dopravy, která nyní například v Oslu funguje v nouzovém režimu. Některé linky zde nefungují vůbec a jiné objíždí nejhůře postižené úseky.

Se zajímavým řešením sněhové kalamity přišli ve městě Kristansand, kde zpřístupnili parkovací domy zdarma tak, aby se auta dostala z ulic pryč a sníh se mohl z dopravních komunikací rychleji odklidit.

Sněžné skútry místo sanitek

Kvůli neočekávaně intenzivním závějím jsou v Norsku zároveň silně omezeny služby. Některé okresy uzavřou školy nejen v úterý, ale také ve středu. Na spoustě míst je pozastaven svoz odpadků a doručování pošty. Zaměstnanci těchto veřejných společností nyní namísto své běžné práce odklízejí sníh.

Narušeno bylo i fungování zdravotnictví, jelikož běžné sanitky nejsou schopné v nejzasněženějších oblastech správně fungovat. Řešením se pro záchranáře v tomto případě staly jejich nouzové sněžné skútry.

Situace se v Norsku výhledově nejspíš rychle nezlepší, jelikož do středečního večera by mělo připadnout ještě 20 až 40 centimetrů nového sněhu. Švédsku se zatím tyto extrémní podmínky vyhnuly a meteorologové zde zatím hlásí sníh o výšce „pouze“ 50 centimetrů.

Švédské obyvatelé ovšem aktuálně trápí extrémně nízké teploty za polárním kruhem, kde na některých místech klesají až pod - 40 °C. Přetrvávající silné mrazy již vyřadily mimo provoz například klíčovou železniční trať mezi švédskou Kirunou a Luleou, která spojuje vnitrozemí s pobřežím.

Jakub Lucký, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme